Breaking News
Home / مقالات طب سوزنی / معیارهای درمان با طب سوزنی و قوانین انتخاب نقاط

معیارهای درمان با طب سوزنی و قوانین انتخاب نقاط

مقررات یک درمان با طب سوزنی بر اساس معیارهای درمانی طب سنتی چین قرار داشته و از میان این مقررات و قوانین انتخاب صحیح نقطه های طب سوزنی به دست می آید

۱- از بین بردن گرفتگی و ایستایی های خون و Qi:

در مسیر کانالهای انرژی طبق معمول از نقاط کلاسیک ناحیه ای مبتلا و از نقاط نزدیک و Ah-shi استفاده میشود.

۲- تقویت جریان Qi و خون در کانالها :

بنا به باور طب سنتی , کبد و قلب دو عضو مسول جریان Qi و خون در بدن هستند .

کبد علاوه بر این روی چگونگی حرکات بدن نیز موثر است. دو نقطه بسیار مهم را در اینجا باید معرفی کرد :  Li4 Hegu   /   Liv3 Taichong که به چهار دروازه معروف میباشند.

۳- از بین بردن فاکتورهای پاتوژن طبیعی :

فاکتورهای پاتوژن طبیعی – گرما – سرما- رطوبت و باد توسط اثرات طب سوزنی از بین میروند و با تاثیر طب سوزنی نقاط  St44 / Liv2 / Du14  پاتوژن گرما خنک تر میشود.

پاتوژن سرما که اگر علت داخلی باشد اختلال در کمبود Yang مثل کمبود Yang  کلیه میباشد و اگر سرما خارجی باشد که میتواند به مسیر کانال از دیستال تا پروکیسمال نفوذ نماید. در اختلالات سرما موکسی باسشن درمان را به عهده دارد

پاتوژن رطوبت هم دو نوع علت دارد . رطوبت داخلی که سبب انسداد مایعات در معده و روده و کمبود انرژی در کانال پانکراس و طحال میشود و یا رطوبت خارجی که اغلب با نفوذ در نصف پایینی بدن سبب احساس سنگینی در این قسمت مینماید.

مهمترین نقاط طب سوزنی که اختلالات ایجاد شده از رطوبت بر آن تاثیر میگذارد عبارتند از :

نقاط Sp9 / Ren5 / Rne9 , پاتوژن باد که با فرم تغییرات اساسی بیماری تظاهر میکند که توسط نقاط طب سوزنی ضد باد روی کانالهای انرژی از بین خواهد رفت.

نقاط Li4 / li11/ Gb31 / Du16 / Gb20 مواقعی که پاتوژن باد داخلی حالات جسمی وخیم ایجاد مینماید طب سوزنی نقاط Li4 / Liv3  و Gb37  تاثیر گذار است.

فاکتورهای پاتوژن خشکی با تجویز گیاهان دارویی و تغذیه بخصوص تغییر حالت داده و مرطوب میشوند.

۴ – همزمان با از بین بردن عوامل پاتوژن , تقویت قدرت دفاعی ” Zheng Qi”  در بدن ایجاد میشود.

کمبود قدرت دفاعی بر اثر علل داخلی , مثل بیماریهای گروه داخلی ” Ben” بوده و باعث کمبود انرژی حیاتی در ارگانهای داخلی مثل ریه و طحال و پانکراس میگردد.

بیماریهای خارجی ” Biao ”  مابین چگونگی قدرت دفاعی بدن و شدت عوامل پاتوژن قرار گرفته اند و اگر قدرت دفاعی بدن ضعیف باشد و نتواند فاکتورهای پاتوژن را دفع نماید نتیجه کار اختلالات و بیماریهای مزمن و مدت دار و عود کننده خواهد بود . یک عده از نقاط طب سوزنی وجود دارند که روی تشدید قدرت دفاعی بدن موثر میباشند  Du14 / Sp10 / li11 با این نقاط میتوان با تقویت قدرت قدرت دفاعی کمبود انرژی ارگانهای ضعیف را جبران کرد.

۵- برای تشدید و تقویت کمبودهای انرژی حیاتی ” BU ”  : انرژی حیاتی نقاط عمومی تشدید کننده مثل Sp6 / St36 / Ren6 و به اضافه نقاطی که روی هر کانال انرژی به طور اختصاصی یک نقطه تشدید کننده وجود دارد به کار میرود مثل Lu9 برای ریه , k7 برای کلیه . در اینجا به وسیله موکسی باسشن میتوان کلیه نقاط تقویت کننده و نقاط هشدار دهنده Mu و نقاط Shu پشتی و نقاط Yuan را برای درمان با طب سوزنی تقویت و تشدید کرد . برای تشدید  Yang ضعیف شده و دچار کمبود انرژی باید از نقاط Du4 / Li10 / St36 / Ren6  استفاده شود.

در صورتی که ضعف Yang همراه کمبود Qi و پاتوژن سرما بود استفاده از روش تشدید کننده موکسی باسشن بهترین درمان میباشد.

برای تشدید و تغذیه Yin به نقاط K3 / Ren4 / Sp6  سوزن زده میشود.

نقاط فوق که برای تشدید و تغذیه Yin به کار میروند در Yang نیز همانطور تقویت و فزونی را به وجود می آورند زیرا از نظر انرژی حیاتی Yin انبار و چشمه Yang میباشد.

در کنار اثرات درمانی طب سوزنی , چینی ها استفاده از داروهای گیاهی و رژیم غذایی مخصوص و آرامش روانی را توصیه میکنند.

۶- آرام بخشی به حالت پری :

در اینجا برای آرام بخشیدن به حالت پری در نقاط آرام کننده بعضی کانالهای انرژی با تکنیک مخصوص آرام کننده مثل استیمولاسیون شدید دستی یا برقی به عمل می آید.

۷- تعادل Yin و Yang بستگی به آرام بخشی یا تشدید نقطه ها دارد .

پدیده Yang با اعمال وظیفه و پدیده Yin با مواد ساختاری یک عضو مطابقت دارند . همیشه عملکرد Yin  و  Yang  در یک نسبت متوازن قرار داشته و هر گاه Yin در یک عضوی ضعیف تر شود Yang آن عضو از کنترل خارج شده و در عضو یک حالت زیاده کاری و زیاده روی که اغلب با حرارت همراه است تولید میشود.

به این حالت Yang ” اختلالات پری در اثر اختلال Yin ”  میگویند.

کمبود انرژی حیاتی در پدیده Yin به وجود آورنده بیماریها و اختلالات بدنی سخت و ضعیف کننده بوده و در اکثر اوقات با آسیب شدید در نسوج و پارانشیم های بدن همراه میباشد مثل کارسینوم – رماتیسم – توبرکولوز – Aids . این بیماریها در اوایل بر اثر ضعف و کمبود انرژی در پدیده Yin به وجود آمده و این عمل فعالیت و اکتیویته پدیده Yang را تشدید میکند و در آن حالت پری و فزونی انرژی ایجاد میشود. ولی بعد از مدتی این عارضه متوقف شده و یک حالت ضعف و کمبود شدید هر دو پدیده Yin  و Yang در بیمار تولید میگردد.

برای درمان با طب سنتی باید در تشدید و تقویت انرژی Yin  و Yang اقدام فوری به عمل آید و اگر پری در Yang وجود دارد Yin تغذیه و تشدید میشود و بعد از کنترل Yang اعمال اضافی آن را توسط تکنیک آرام بخش تعدیل مینماید.

۸- اختلالات Ben , Biao همزمان درمان میشوند .

بیماریهای داخلی Ben و خارجی Biao بعد از دانستن علب بیماری و نوع تشخیص همواره در درمان توام و با همدیگر مورد عمل طب سوزنی قرار میگیرند.

مثلا در درمان یک کمردرد سیاتیکی علاوه بر درمان دردهای سطحی با استفاده از نقاط انرژی مثانه ( Biao ) بلکه درمان عمقی که مثلا در اثر کمبود و ضعف در Yang کلیه باشد Ben  نیز طب سوزنی میشود. در مواقع نادری که دردهای بسیار شدید در ناحیه سطحی و خارجی وجود دارد اجبارا درمان Biao به عمل آمده و بعدا اقدام به طب سوزنی Ben  میکنند.

۹- حل کردن اختلاط :

بلغم و اخلاط (Ten )  اغلب در اثر ضعف و کمبود انرژی حیاتی طحاب و پانکراس میباشد.

طب سوزنی نقاط زیر بلغم را حل و جدا کرده و تولید و ترشح آن را متعادل میکنند BL 20 / Ren12/ P6 / st40 / Ren14

۱۰ – آرامش روانی :

این توصیه درمانی در استفاده از روش طب سوزنی در بیماریها نقش بسیار مهمی را در درمان بیماران هیجانی – ناآرام – عصبانی – دو دل در تصمیمات روزمره بازی میکند.

یک عده نقاط بسیار مهمی که برای آرامش روانی و عصبی در طب سوزنی مورد استفاده قرار میگرد عبارتند از :

P6 / H7 / Ex1 Yintang/ Ex6 Sishencong / Du20 / BL15 / Ren14 / Ex7,8

دو نقطه Ex7,8 برای درمان بیخوابی نیز موثرند.

Check Also

خار پاشنه چیست ؟

خار پاشنه در اثر رسوب کلسیم در زیر استخوان پاشنه رخ می دهد باعث برجستگی و …