Breaking News
Home / مقالات طب سوزنی / خار پاشنه چیست ؟

خار پاشنه چیست ؟

خار پاشنه در اثر رسوب کلسیم در زیر استخوان پاشنه رخ می دهد باعث برجستگی و تیز شدگی استخوانی در ناحیه می گردد . در عکس رادیولوژی ممکن است میزان پیشروی خار پاشنه به جلو بعضا تا حدود ۵ سانتیمتر دیده شود . اگر خارپاشنه در عکس دیده نشود ولی بیمار علائم خارپاشنه را داشته باشد به آن سندرم خار پاشنه می گویند و البته امروزه مشخص شده است در خار پاشنه همیشه بخاطر وجود برجستگی و تیز شدگی استخوان نیست بلکه التهاب محل اتصال فاشیای ( نیام ) کف پایی به استخوان پاشنه ممکن است علت اصلی درد علائم بیماری باشد .

درمان خار پاشنه در درجه اول شامل درمانهای غیر جراحی , فیزیوتراپی و طب سوزنی است .

55cc1de1d64cb23cb00a29a3beb4659f-Heel_spur

آموزش تمرینات کششی و اصلاح شیوه زندگی و استفاده از ارتزهای مناسب داخل کفش از جمله اقدامات اولیه است که توسط فیزیوتراپیست توصیه می شود .

تجویز داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی می تواند مفید و کمک کننده باشد . اغلب در درمان سندرم خار پاشنه و التهاب فاشیای ( نیام ) کف پایی ، سفتی و کوتاهی و اسپاسم عضلات پشت ساق پا ( عضلات دوقلو ) نادیده گرفته می شود و به آن پرداخته نمی شود و این مساله میتواند موفقیت در درمان را تحت تاثیر خود قرار دهد .

فیزیوتراپیست می بایست با استفاده از روش های فیزیکی و دستی و یا استفاده از سوزن  خشک درا بتدا به درمان سفتی و کوتاهی عضلات پشت ساق پا بپردازد و سپس در کنار آن با استفاده از لیزرتراپی پرتوان سعی کند التهاب و درد ناحیه پاشنه را کم کند .

درمان فیزیوتراپی و غیر جراحی خار پاشنه در برخی موارد شدید ممکن است بین ۱۰ تا ۳۰ جلسه به طول بیانجامد   .

علت خار پاشنه چیست ؟

خار پاشنه مشکلی نیست که ناگهانی بوجود آمده باشد و رسوب کلسیم در طول ماه ها و شاید سالیان متمادی به مرور اتفاق افتاده باشد و در نهایت منجربه بروز علائم و درد و التهاب شده باشد . در بیشتر موارد کشیدگی های عضلات و فاشیای کف پا ، وراد شدن تروما و نیروهای کوچک به ناحیه پاشنه در طول زمان می تواند باعث بروز این بیماری گردد .

از جمله عوامل زمینه ساز و مستعد کننده ابتلا به خار پاشنه عبارتتند از : 

– الگوی غلط راه رفتن که منجربه وارد آمدن فشار و استرس بیش از حد به استخوان ، رباط ها و اعصاب نزدیک پاشنه می گردد .
– دویدن وراه رفتن زیاد بخصوص روی سطوح سفت .
– پوشیدن کفش های نامناسب و غیر استاندارد با کفی سفت و تخت و بدون قوس مناسب برای حمایت قوس طولی – داخلی کف پا .
– اضافه وزن و چاقی .

از دیگر عوامل زمینه ساز خار پاشنه میتوان  به موارد زیر اشاره کرد :

– افزایش سن که باعث کاهش انعطاف پذیری فاشای ( نیام ) کف پایی و سست شدن و نازک شدن پد چربی ناحیه پاشنه پا می گردد .
– دیابت
– سپری کردن بیشتر طول روز روی یک پا
– داشتن فعالیت های فیزیکی شدید ناگهانی کوتاه مدت اما با تکرار دفعات زیاد در طول روز .
– داشتن کف پای صاف و یا برعکس ، داشتن قوس زیاد از حد کف پا .

0bc66186678f286ad5c8fd2ebaa5066fkharepashne2

علائم و نشانه های خار پاشنه :

در خیلی از موارد خار پاشنه هیچ علائمی ندارد . اما در اثر وارد آمدن فشار به زیر پاشنه در اثر راه رفتن های طولانی مدت یا نرم دویدن یا سریع دویدن ، ممکن است منجربه بروز التهاب و درد در ناحیه گردد . بطور کلی می توان گفت : در بیشتر موارد درد پاشنه به علت وجود و یا تشکیل خار پاشنه نمی باشد بلکه در اثر آسیب و التهاب بافت نرم اطراف خار پاشنه است . خیلی از موارد مردم درد ناحیه پاشنه خود را بصورت درد تیز و تیر کشیدن عنوان می کنند که گویی چاقوی تیزی ناحیه پاشنه را بریده است و اغلب این درد تیز و برنده در صبح هنگامی که بیمار اولین قدم خود را روی زمین می کذارد بیشتر است .
پس از چند قدم راه رفتن ، این درد تیز به مرور تبدیل به یک درد گنگ و مبهم می شود که در طول روز ادامه دارد. اغلب مردم بیان می کنند که در صورت ایستادن بعد از یک نشستن طولانی مدت مجددا آن درد تیز بر می گردد .

درمان غیر جراحی خار پاشنه : 
درد خار پاشنه معمولا با استراحت بدتر می شود و با فعالیت بهتر می شود . اگر شما برای بیشتر از یک ماه از درد پاشنه رنج می برید حتما با یک فیزیوتراپیست یا پزشک مشورت کنید . او به شما درمان های توانبخشی و محافظتی را توصیه خواهد کرد مثل :
– انجام طب سوزنی
– تجویز کفش مناسب
– انجام کینزیوتیپینگ برای دادن استراحت به عضلات و تاندونهای کف پا و ساق پا
– تجویز کفی مناسب
درمانهای دستی
– انجام سوزن خشک
– انجام لیزتراپی
– تجویز تمرینات کششی

در برخی موارد خار پاشنه ، با تجویز یک کفی یا کفش مناسب راستای بیومکانیکی مفاصل تصیح می شود و خود بخود علت اصلی بر طرف شده و درد بیمار قطع می شود . در صورتی که پس از ده جلسه فیزیوتراپی یا طب سوزنی هیچ کاهش و بهبودی حاصل نشود تزریق داروی ضد التهاب استروئیدی به داخل کاربر پیدا می کند .

برای آشنایی با علت درد پاشنه پا یا خارپاشنه از منظر طب چینی و توصیه های درمانی آن اینجا کلیک کنید

Check Also

آموزش درمان وزوز گوش یا تینیتوس با طب چینی

آموزش درمان وزوز گوش یا تینیتوس با طب چینی   TCM Treatment for Tinnitus خیلی وقت …