Breaking News
Home / مقالات طب سوزنی / خود درمانی,درمان بدون دارو ( کمردرد ( Lombago) – پشت درد )

خود درمانی,درمان بدون دارو ( کمردرد ( Lombago) – پشت درد )

دردهای کمر و پشت در هر دو جنس زن و مرد تقریبا به طور یکسان است و چگونگی شدت و ادامه آن بستگی به نوع صدمات مهره ها و اعضای همجوار آن در افراد مختلف دارد.

گاهی دردهای مزبور در اثر فشار کارهای روزمره و سایر عوامل موثر حتی در جوانان نیز بدون آنکه ضایعه عضوی وجود داشته باشد به طور ناگهانی ایجاد انقباض و سفتی محلی عضلات میکند.

این ناحیه کمر و پشت در بعضی موارد به قدری دردناک و غیر قابل تحمل است که فرد را از ادامه فعالیتهای روزمره باز میدارد و مجبور به بستری شدن مینماید.

در اغلب موارد به علت عدم درمان لازم و کافی , بیماری به صورت مزمن با ایجاد دیسک های مهره ای در آمده و در صورت حرکات کمری غیر متعارف و شدید عود و یکباره بیمار را خانه نشین میکند.

طب فشاری همراه با درمان های فیزیوتراپی , آب درمانی کمک بزرگی به بهبود بیمار مینماید. البته تاثیر بسیار مثبت طب سوزنی را در همه این اختلالات نباید از یاد برد.

۱- مهمترین نقطه ای که در پشت درد و لومباگو جهت ماساژ و فشار به کار میرود درست در وسط شانه بین انتهای داخلی شانه ها در ریشه گردن واقع شده است . ماساژ دهنده , استخوان ترقوه را با نوک انگشتان خود لمس کرده و انگشتان را به طرف شانه بالا میبرد, در وسط شانه نقطه بسیار حساسی وجود دارد که محل آکوپرسور ما خواهد بود ( معادل این نقطه در طب سوزنی  GB21 jianjing )

photo_2016-07-19_03-22-14

۲- نقاطی در ناحیه کمر به طور قرینه در دو طرف ستون فقرات کمری قرار گرفته اند . بهتر است در یک لحظه با نوک انگشتان این نواحی را فشار و ماساژ داد.

( معادل این نقاط در طب سوزنی  BL21 weishu – BL22 sanjiaoshu – BL23 shanshu )

۳- مابین محل اتصال دنده اول و دوم به مهره ها در پشت یک فرورفتگی وجود دارد که این فرورفتگی برای تسکین پشت درد و لومباگو استفاده از طب فشاری بسیار موثر است

۴- زیر زائده خاری مهره های کمری ۲ و ۳  ( معادل این نقطه در طب سوزنی  DU4 Mingmen )

۵ – زیر زایده خاری مهره ۷ گردنی ( معادل این نقطه در طب سوزنی  DU14 Dazhiu )

تمام نقاط را ابتدا به صورت آرام و سپس به مدت ۳۰ ثانیه به صورت دایره ای محکم ماساژ و فشار میدهیم.

۶- به پهنای چهار انگشت زیر استخوان کشکک و به پهنای یک انگشت در خارج تیغه قدامی استخوان درشت نی  ( معادل این نقطه در طب سوزنی St36 ZusanLi )

photo_2016-07-19_03-24-21

۷- این نقطه در زیر و جلوی سر استخوان نازک نی قرار دارد ( معادل این نقطه در طب سوزنی GB34 yangLinguan )

بهتر است بعد از آکوپرسور نقاط فوق , در مسیر مهره های سینه ای و پشتی و کمری و دنبالچه ای طب فشاری به صورت مالشی مخصوصا در آن نواحی که احساس درد میشود به عمل آید

Check Also

خار پاشنه چیست ؟

خار پاشنه در اثر رسوب کلسیم در زیر استخوان پاشنه رخ می دهد باعث برجستگی و …