Breaking News
Home / مقالات طب سنتی / بادکش درمانی یا ‘حجامت خشک’ یا Cupping

بادکش درمانی یا ‘حجامت خشک’ یا Cupping

☀️ بادکش درمانی

بادکش یا ‘حجامت خشک’ یعنی ایجاد کِشش در پوست بدن به وسلیه ظرفی توخالی که به گونه ای حالت مکش در آن ایجاد گردد و این اتفاق باعث جمع شدن پوست در داخل لیوان شود و ایجاد انبساط در آن ناحیه نماید.

cupping2
☀️ اثرات درمانی بادکش :

سرماخوردگی و آنفلوآنزا
بیماری‌های خونی
تسکین درد، التهاب مفاصل (مثل روماتیسم مفصلی ، آرتروز و…)
ریلکسیشن روحی و عصبی
درمان وریدهای واریسی و پیشگیری از واریس
کمک به باروری در زوج‌های نابارور
بیماری‌های گوارشی،تنفسی
خواب رفتگی دست و پا و …

لازم به ذکر است که کاربرد ‘ماساژ عمقی’ که توسط بادکش درمانی انجام می‌شود، بسیار چشمگیر است.

Acupuncturist working on patient

? بادکش در تسکین درد نقش بسیار مهمی ایفا کرده و کمک زیادی به بهبود در دردهای ناشی از :  آرتروز، کمردرد ، دیسک کمر، میگرن، درد گردن، درد و خستگی و احساس سنگینی در پشت ساق پا می‌کند.
پس از یک بادکش صحیح فرد احساس سبکی ، نشاط و شادابی زیادی می‌کند؛ همان احساسی که پس از یک ورزش مناسب و استحمام پس از آن به انسان دست می‌دهد.

? بادکش درمانی در ایجاد سلامت و دفع سموم و مواد زائد از بدن نقش مهمی دارد؛ پس بدیهی است که این کار حتی در افراد سالم می‌تواند از ایجاد بیماری پیشگیری کند.

بادکش گرم با استفاده از آتش و کاپ‌های شیشه‌ای انجام می‌گیرد و برای کسانی که در یک قسمت احساس سرما می‌کنند، مفیدتر است.

cupping-in-practice
? اثر بادکش به عنوان طب فشاری :
طب فشاری بر روی نقاط سوزنی اثر می‌کند و می‌تواند تمام اثراتی را که طب سوزنی بر بدن دارد؛ مانند: افزایش سروتونین، افزایش ترشح اندروفین و انکفالین و مهار انتقال پیام درد به هیپوفیز و هیپوتالاموس، البته در حد خفیف‌تر داشته باشد.

? بادکش با مکشی که ایجاد می‌کند، جریان خون را از عمق به سطح آورده و هر نوع انسداد و رکود خون را برطرف می‌سازد؛ به همین علت می‌تواند مواد سمی و توکسین‌ها را از بدن خارج سازد. بدیهی است با افزایش جریان خون روند تغذیه سلول‌ها و اکسیژن رسانی به سلول‌ها نیز افزایش می‌یابد.

? بادکش درمانی باعث افزایش سلول‌های دفاعی بدن می‌شود؛ بنابراین سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و فردی که به طور مکرر بادکش می‌کند، کمتر دچار بیماری می‌شود و کمتر سرما می‌خورد.

? بادکش با ایجاد فشار منفی باعث انبساط عضلانی و رفع اسپاسم‌ها می‌شود، پس درد را کاهش می‌دهد.

کتاب بادکش درمانی مترجم : دکتر عباس انصاری