Breaking News
Home / مقالات طب سنتی / جلوگیری از ریزش مو‌ با طب سوزنی

جلوگیری از ریزش مو‌ با طب سوزنی

در جوامع متمدن امروزی اگرچه شرایط زندگی بسیار مرفه‌تر و آسان‌تر شده، ولی به دلایل سطح بهداشت فردی، اجتماعی و روانی نه تنها به تناسب تمدن رشد نیافته، بلکه در بعضی موارد پایین‌تر هم آمده است. برای مثال ۵۰ سال قبل مردم از سطح زندگی پایین‌تری از نظر دسترسی به مواد غذایی، وضعیت حمام رفتن و حتی سطح سواد برخوردار بوده‌اند. شاید همه شما شنیده باشید که مادربزرگ‌تان می‌گوید. فرزندم خدا را شکر کن قدیما ما اینقدر مواد غذایی و میوه و انواع شیرینی نداشتیم. هفته‌ای یک‌بار گوشت و حتی سالی یک‌بار برنج می‌خوردیم. از حمام‌های عمومی استفاده می‌کردیم و آن‌هم هفته‌ای یک‌بار، وسیله نقلیه مثل امروز فراوان نبود که بتوانیم به همه جا راحت سفر کنیم و گاه یک سفر ما چند روز طول می‌کشید . . . ولی در عوض خیال آسوده داشتیم و این همه مریضی نبود! به راستی فکر کرده‌اید که چرا در دنیای امروزی آمار بیماری علیرغم رشد فرهنگی و بهداشت بالاتر رفته است.

چرخه طبیعی زندگی

۱- چرخه طبیعی زندگی به هم ریخته است. اکثر مردم به دلایل شغلی و یا عادتی دیر می‌خوابند، دیر بیدار می‌شوند، دیر صبحانه، ناهار و شام می‌خورند. و کلاً انسان‌ قدیم که همگام با طبیعت زندگی می‌کرد، تبدیل به انسانی شده که با زندگی ماشینی همگام است. در طب سوزنی چین اعتقاد بر این است که هر ارگان بدن ساعت خاصی بهترین وظیفه‌اش را انجام می‌دهد و این ساعت‌ها طبق سیکل طبیعی بدن طراحی شده است و اگر این روند تغییر کند آن عضو دچار اختلال می‌شود. مثلاً معده در ساعت ۱۱-۱۳ ظهر بهترین فعالیت را دارد و بهترین هضم و جذب را انجام می‌دهد. حال اگر در این ساعت فرد تازه از خواب بیدار شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ به جای خوردن وعده ناهار تازه باید صبحانه بخورد! از طرفی خواب سرشب (۱۱ تا ۲شب) با تولید ملاتونین بیشتر می‌‌تواند سلامت فرد را تضمین کند. به هر حال تمام عوامل گفته شده در بالا و عوامل دیگری که ذکر نشده، می‌تواند عامل ایجاد بیماریی‌هایی مانند ریزش مو، یبوست، موهای زائد، کیست تخمدان، فیبروم رحم، دردهای زانو و بدن (در سنین پایین)، افسردگی، اضطراب و حتی سرطان شود که امروزه متاسفانه از سنین جوانی آغاز می‌گردد.

طب سوزنی برای درمان ریزش مو

براساس طب کلاسیک (رایج) ریزش مو به هورمون‌های مردانه – آندروژن وابسته است. که نوع آندروژن که دهیدرو تستوسترون نامیده می‌شود، نقش کلیدی در این بیماری دارد. آندروژن هورمونی است که در مردان باعث رشد اندام‌های تناسلی و ایجاد صفات جنسی ثانویه و بلوغ می‌شود. این هورمون در زنان نیز به میزان کم وجود دارد و باعث رشد مو و تمایلات جنسی می‌گردد.

طب سوزنی و ریزش مو

از نظر طب سوزنی ریزش مو در مناطق زیر به کانال‌های خاصی ارتباط دارد:

پیشانی و گیجگاه‌ها ←معده

فرق سر  ← کبد

دو طرف سر  ← کیسه صفرا

پس سر  ← مثانه

از دیدگاه طب سوزنی موی سر از کانال‌های کلیه و کبد تغذیه می‌کند همانطوری که می‌دانید، کانال‌ها انرژی را از عضو مربوطه دریافت کرده و در تمامی بدن حرکت می‌دهند، مثل رگ‌های خونی که خون را حرکت می‌دهند. مردین‌ها نیز انتقال دهنده انرژی هستند. البته این کانال‌ها که هزاران سال پیش توسط اندیشمندان چینی کشف شده‌اند، غیر قابل رویت هستند، ولی امروز با دوربین‌های خاصی از آنها عکسبرداری شده و وجود آنها به اثبات رسیده است. تحقیقات باعث شده طبی سوزنی کم‌کم از حیطه متافیزیک وارد عرصه فیزیک و یا به عبارتی از دنیای غیر ملموس وارد دنیای ملموس شود.

عوامل ریزش مو

عوامل زیر باعث ضعف در کانال‌های کلیه و کبد می‌گردد و نمی‌گذارد خون و انرژی به موی سر برسد؛ در نتیجه مو دچار ریزش و کدر شدن می‌شود.

۱کار و فعالیت و خستگی زیاد (استراحت کم) ۲- استرس ۳- خشکی آب و هوا (باعث خشکی و دو شاخه شدن موها می‌گردد) ۴- خونریزی فعال ۵- کم‌خونی ۶- عواملی مانند بستن محکم موها، شست‌وشوی بیش از حد ۷- عوامل ارثی ۸- فقر غذایی (البته ممکن است شما همه چیز بخورید، ولی همان‌طوری که گفته شد، کیفیت غذای بسیار مهم است) ۹- مشکل در هضم و جذب غذا ۱۰- اختلالات هورمونی و غیره

روش کار

طب سوزنی نه تنها درمان بسیار خوبی برای ریزش مو است بلکه درمان مناسبی هم برای در آمدن مجدد موهای ریخته شده است. اصولاً اگر ریشه مو وجود داشته باشد؛ به احتمال ۸۰-۹۰درصد مشکل قابل حل است، درمان ریزش وکم‌موئی سر بین ۲۰-۳۰ جلسه می‌باشد. ۱۲ جلسه اول هفته‌ای ۲-۳ بار و از جلسه دوازدهم هر هفته و بعد هر ماه بیمار ویزیت می‌شود. درمان طب سوزنی بسیار کم‌هزینه‌تر، بدون عارضه‌تر و راحت‌تر (و حتی بدون دردتر) از روش‌های کاشت مو و PRP و . . . است؛ ‌چون همان‌طوری که گفته شد، قدمتی بالغ بر ۵ هزار سال دارد. این درمان نه تنها روی موی سر مفید است، بلکه چون به صورت ریشه‌ای کار می‌شود، می‌تواند یکسری از اختلالات بدنی فرد را نیز از بین ببرد. مثلا خاطرم هست که در سال‌های گذشته دختر جوانی به خاطر ریزش، نازکی و کم شدن موی سر مراجعه کرده بود ایشان به مدت چهار سال به متخصصان مراجعه کرده، ولی نتیجه رضایتبخش نبود. در موقع گرفتن شرح‌حال، من متوجه اختلالاتی در کانال کبد و در نهایت هورمون‌های بیمارم شدم و در طی سونوگرافی مشخص شد که دلیل ریزش موی ایشان کیست‌های تخمدان است. خوشبختانه بعد از ۱۵-۲۰ جلسه درمان نه تنها جوابدهی ایشان برای مو مطلوب و رضایتبخش بود، بلکه کیست‌های تخمدان هم محو شده بود! به نحوی که پزشک رادیولوژیست با کمال ناباوری دو بار سونوگرافی را تکرار کرد؛ چون فکر نمی‌کرد بدون دارو بتوان به چنین نتایج درخشانی رسید. معمولاً بعد از جلسه ۴-۵ ریزش مو کاهش چشمگیری می‌یابد، و از جلسه ۸-۱۲ موهای درآمده ضخیم‌تر می‌شوند ولی درآمدن موهای قبلی به زمان دو تا سه ماهه نیاز دارد. افراد از همان جلسات ۵-۶ احساس بهبودی و رضایت می‌کنند. علاوه بر طب سوزنی از (طب سوزنی با الکتریستیه)، لیزرهای کم توان، تغذیه سالم، ماساژ، بادکش درمانی و . . . نیز می‌توان کمک گرفت.

توصیه‌های خانگی

خودداری از کار زیاد که باعث خستگی و کلافگی شود (چون کانال کلیه را ضعیف می‌کند)  خواب کوتاه در وسط روز (که انرژی کلیه‌ها کم می‌شود) در تقویت این کانال موثر است.  نوشیدن آب بیشتر برای تقویت کانال کلیه یا مصرف غذاها و یا میوه‌های آبدار

هفته‌ای یک‌بار ماساژ آهسته موها با روغن نارگیل، زیتون، کنجد و یا سیاهدانه این روغن برای پیشگیری از ریزش موها خیلی عالی است اگر امکان دارد، این روغن‌ها را در طول شب روی سر نگهدارید و صبح استحمام کنید؛ وگرنه ۳۰ دقیقه قبل از حمام به سر مالیده شود. این‌کار باعث تقویت ریشه‌ موها می‌شود و بهتر از استفاده از نرم‌کننده‌هاست.

استفاده از مولتی‌ویتامین، ترکیبات حاوی روی و یا در صورت کم‌خونی استفاده از آهن   خواب قبل از نیمه شب بسیار برای تقویت کانال کلیه مفید است.  شست‌و‌شوی سر ۲ بار در هفته کافی است در بقیه موارد سر را موقع استحمام با آب ولرم فقط ماساژ دهید و بعد بشویید.

اگر موهای چربی دارید که هر روز نیاز به شست‌‌وشوی دارد، حتماً در غذاهای مصرفی خود دقت کنید؛ ممکن است موادی که مصرف می‌کنید باعث افزایش بلغم در بدن‌تان می‌شود (مثل شیر و لبنیات زیاد، غذاهای فرآوری شده و یا سرخ‌کردنی و غذاهای خارج از منزل(

از کلاه‌های تنگ و روسری‌های که به خوبی جریان هوا را عبور نمی‌دهند استفاده نکنید، چون حرارت و بلغم سر را بالا می‌برند و در صورت امکان رنگ‌های شادبرای مقنعه و روسری استفاده نمایید.  از سشوار، در صورت ضرورت استفاده شود و بهتر است از نور طبیعی خورشید برای خشک کردن موها استفاده نمایید. اگر هم مجبور به استفاده از سشوار هستید، فاصله معقول تا موها را رعایت کنید.  از مصرف قهوه، الکل، غذاهای کنسروی، سوسیس، کالباس، غذاهای خارج از منزل و نوشابه . . . بپرهیزید.  از زندگی‌تان در هوای آزاد و طبیعت لذت ببرید و به خودتان عشق بورزید.

سرکار خانم دکتر امیراذر

شهرک قدس ( شهرک غرب ) ، بلوار فرحزادی ، پایین تر از میدان کتاب ، ابتدای خروجی بزرگراه نیایش ، پلاک ۶۰ ، ساختمان نیایش ، واحد  شماره تماس : ۰۲۱۲۲۳۶۳۶۳۸

Check Also

درمان سرفه خشک با گیاه لاله واژگون Chuan Bei Mu

گیاه لاله واژگون Fritillaria (Chuan Bei Mu) نام لاتین :  Bulbus Fritillariae Cirrhosae نام چینی …