Breaking News
Home / مقالات طب سوزنی / روش دانه‌های گوشی نیمه دائم در اوریکولوتراپی

روش دانه‌های گوشی نیمه دائم در اوریکولوتراپی

در اوریکولوتراپی پس از انتخاب نقاط صحیح درمانی نوبت به بحث تحریک نقاط می رسد.

در این رویکرد روشهای تحریکی مختلفی در درمان بیماری ها مورد استفاده واقع می شوند که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

81013b6e_a698_4d38_ba02_7c2cc2f04dc8_2ض

آکیوبیدهای گوش:

گلوله‌های کوچک فولادی ضد زنگ یا دانه‌های کوچک که در محلولی گیاهی غوطه‌ور شده‌اند را می‌توان روی نقطه خاصی از گوش قرار داد و سپس با یک چسب کوچک در آن‌جا نگه داشت. همچنین آکیوبیدهای گوش را دانه‌های گوش، گلوله‌های نقاط طب سوزنی، حوزه‌های یونی، دانه‌های تخم واکاریا، دانه‌های نقاط طب سوزنی گوش یا گلوله‌های ماگرین نیز می‌نامند. نوارهای چسبی کوچک مورد استفاده برای نگه داشتن دانه‌ها با انبر یا موچین برداشته شده و در محل روی گوش چسبانده می‌شوند. در آکوپانکچر گوش، دانه‌های پخته شده گیاه واکاریا بیشتر از سوزن‌های گوش استفاده می‌شوند. دانه‌های گوش معمولاً به عنوان شیوه اصلی تحریک گوش استفاده می‌شوند. دانه‌ها نیز می‌توانند به خوبی سوزن‌ها عمل کنند و درد کمتری دارند و احتمال عفونت نیز کمتر می‌شود. حتی پس از فروکردن سوزن، آکیوبیدهای گوش در نقاط واکنشی گوش قرار می‌گیرند تا مزیت‌های طب سوزنی گوش حفظ شود. دانه‌ها نباید بیش از ۱ هفته روی گوش بمانند. عرق کردن سطح گوش و حمام روزانه ممکن است باعث کنده شدن گلوله‌ها شود. هرچند به بیماران معمولاً گفته می‌شود هر از گاهی در طی هفته آکیوبیدها را فشار دهند ولی این شیوه ممکن است باعث جابجا شدن آکیوبید از محل بهینه تحریک شود.

آهن‌رباهای گوش:

این آهنرباها شبیه به گلوله‌های نقاط طب سوزنی هستند، ولی آهن‌رباهای کوچکی هستند که روی سطح گوش با چسب نگه داشته می‌شوند. آزمایش‌های کنترل شده توسط متخصص طب سوزنی لورنا سوئن از هنگ‌کنگ نشان داد که آکیوبیدهای طلایی که مغناطیسی شده‌اند مؤثرتر از آکیوبیدهای غیر مغناطیسی بودند که روی نقاط شناخته شده گوش قرار داشتند.

سوزن‌های فشاری و پونزهای گوش:

این‌ها سوزن‌های کوچک نیمه دائم یا دائم یا پونزهای نازک هستند که به داخل گوش فرو برده شده و چند روز باقی می‌ماند. این نوع سوزن‌ها باعث تحریک قوی‌تری نسبت به گلوله‌های گوش می‌شوند.

بست پانکچر:

از تفنگ بست جراحی برای به کار بردن سوزن‌های بست داخل پوست در نقاط خاص گوش استفاده می‌شود. این فرایند بیشتر برای کاهش وزن استفاده می‌شود با بست که به نقاط مری و معده وارد می‌شود. به هر حال، نگرانی‌های مهم درباره عفونت‌های احتمالی، مانع از استفاده طولانی‌مدت از بست‌ها شده است.

آکواپانکچر:

نوکائین (ماده بى‌حس‌کننده موضعى پروکائين)، محلول‌های نمکی، ویتامین‌ها یا محلول گیاهی به قسمت خاصی از گوش تزریق می‌شود. فشار زیرپوستی و اجزای محلول تزریقی باعث تحریک طولانی‌مدت یک نقطه گوش می‌شود.

منبع: طب سوزنی گوش/ مترجم دکتر عباس انصاری

دکتر عباس انصاری، پزشک و فارغ التحصیل طب سوزنی از دانشگاه CBIATC چین، عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران

نشاني: اصفهان – خیابان فیض – چهارراه رکن الملک – ابتدای خیابان حاج آقا رحیم ارباب – پلاک ۲۵۸ – کلینیک دکتر عباس انصاری  شماره تماس: ۳۶۶۱۲۴۲۰-۰۳۱ و ۳۲۳۱۰۶۵۳-۰۳۱

Check Also

خار پاشنه چیست ؟

خار پاشنه در اثر رسوب کلسیم در زیر استخوان پاشنه رخ می دهد باعث برجستگی و …