Breaking News
Home / مقالات طب سوزنی / arcus senilis ( حلقه پيري ، پيري زودرس )

arcus senilis ( حلقه پيري ، پيري زودرس )

مارکت شناخته شده در سن های بالا معمولا در بالاترین قسمت آیریس است و در محل منطقه ۷ در منطقه مغزی و در محیط قرنیه است و شبیه حلقه سدیم به صورت آناتومیکی یک قسمت از اسکلرای بالای لبه قرنیه است این علامت بیان کننده آنمی سربرال است که به صورت یک قوس سفید و اغلب به صورت ریش ریش شده و نامعلوم است که باعث شده آیریس به صورت بادام یا بیضی زیتون به نظر برسد .

وقتیکه اکسیژن رسانی خون و جریان آن ضعیف باشد بافت مواد مغزی بدست نیاورده و مواد متابولیکی دفعی باهمان سرعتی که تشکیل میشود برداشته نشده.

photo_2016-09-20_02-52-32

اغلب اوقات وجود یک اختلال عمل کرد مغزی وجود داشته و فکر آنها مغشوش و قابلیت خوبی ندارد.

این وضعیت در افراد جوان بیشتر است.

فعالیتهای فیزیکی زیادی لازم است تا جریان خون برقرار شود و اکسیژن رسانی مغزی صورت بگیرد.

پس این قوس در بالاترین قسمت آریس قرار داشته و در ناحیه مغزی کمانی شبیه بادام است و در زمان دمانس ، CVA  یا کمبود گردش خون داریم با آلزایمر و اختلال ALS هم همراه است.

photo_2016-09-20_02-52-50

این علامت در اوایل فقط در مسن ها دیده میشد و شبیه یک کلاه است که ۱/۳ فوقانی آیریس را پوشانده و این منطقه سفید در لبه فوقانی آیریس است که منطقه  ۶ است که همان منقطه  Circulatory  است و میتواند نشانه آترواسکروز شانه باشد و همچنین نشانه انسداد در مسیر سر و گردن است.

photo_2016-09-20_02-52-56

این عروق به صورت پلاکی احتباس یافته و جنس این پلاک از سدیم و …. بوده،  انواع مختلفی دارد و باعث بلوک شریانی شده و میتواند در هر سنی رخ داده و نشانه کم خونی مغز و کاهش جریان خون به سلولهای مغزی که ناشی از پیری بوده و نشانه مهمی در افت تدریجی جریان خون است اگر در بیمار جوانی دیده شود باید به اپتیک نروپاتی هم شک کنیم.

photo_2016-09-20_02-52-59

پس در واقع یک چربی است که روی قرنیه رسوب کرده و روی عمل کرد چشم تاثیر کرده و معمولا در هر دو چشم دیده شده و بیشتر در سن بالای  ۵۰ سال دیده میشود.

با تشکر از دکتر یونس علیمرادی عزیز بابت ارسال این مقاله

 

Check Also

خار پاشنه چیست ؟

خار پاشنه در اثر رسوب کلسیم در زیر استخوان پاشنه رخ می دهد باعث برجستگی و …