Breaking News
Home / ویدیوهای آموزشی / ویدیوهای آموزش طب سنتی / فیلم گزارشی از استفاده بادکش درمانی برای ورزشکاران در المپیک ریو

فیلم گزارشی از استفاده بادکش درمانی برای ورزشکاران در المپیک ریو

بادکش‌گذاری با مکانیسم‌های متعددی باعث رفع دردها و درمان بیماری‌های مختلف می‌شود که در زیر به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌شود:

۱٫ یکی از علل درد و خستگی در قسمت‌های مختلف بدن، تجمع بعضی مواد نظیر اسیدلاکتیک و سایر مواد زاید سلولی در مویرگ‌های سطحی بدن است که معمولاً با اختلال در خون رسانی موضعی همراه است. بادکش با ایجاد خلأ، باعث انبساط عروق سطحی، تجمع خون در موضع و افزایش خون رسانی موضعی می‌شود. در نتیجه، اکسیژن و غذای بیشتری به سلول‌ها رسیده، درد و خستگی رفع می‌شود.

۲٫ افزایش خون‌رسانی موضعی با فراخوانی سلول‌های دفاعی و فاکتورهای ضد التهاب خونی به موضع، باعث تسریع ترمیم آسیب‌های بافتی و عفونت‌های موضعی می‌شود؛ مثلاً با بادکش کردن اطراف زخم‌های بستر می‌توان به ترمیم و بهبود این زخم‌ها کمک شایانی کرد.

۳٫ بادکش با ایجاد خلأ در تخلیه، سموم و عفونت‌های موضعی؛ مثلاً در گزیدگی با مار و عقرب کمک کننده است.

۴٫ بادکش با ایجاد فشار منفی باعث انبساط عضلانی شده، در رفع اسپاسم عضلانی که علت بسیاری از دردهای موضعی است، کمک کننده است.

۵٫ بادکش با تحریک روده‌ها و دستگاه گوارش در درمان برخی از بیماری‌های گوارشی، نظیر زخم معده، تنبلی روده و یبوست کمک کننده است.

۶٫ بادکش متناوب با جذب خون به عضلات در رفع لاغری‌های موضعی و افزایش بافت ماهیچه‌ای موضع موثر است.

۷٫ اگر علت چاقی تجمع موضعی چربی باشد، بادکش گرم در سوزاندن چربی‌های موضعی موثر است.با مکانیسم فراخوان خون به ناحیه پرچربی.

۸ـ از فشار منفی ایجاد شده توسط بادکش می‌توان در کنترل و تنظیم بعضی از خونریزی‌ها در بدن بهره گرفت؛ مثلاً در هایپر منوره (قاعدگی با خونریزی شدید) می‌توان زیر سینه‌ها را بادکش کرد. با این عمل فشار خون از اندام تحتانی به سمت اندام فوقانی متوجه شده، از شدت خونریزی کاسته می‌شود یا در خونریزی کم (هایپو منوره) با بادکش کردن ران‌ها و ساق پاها می‌توان فشار خون را از قسمت‌های فوقانی به سمت اندام تحتانی متوجه ساخته، میزان خونریزی را افزایش داد. یا در خون دماغ شدید با بادکش کردن اطراف ناف (در طرف خونریزی) فشار خون به قسمت‌های تحتانی منتقل و خون دماغ کم کم قطع می‌شود.

۹٫ تعدادی از دردهای عضلانی براثر درگیر شدن اعصاب حسی بین ماهیچه‌ها یا بافت پیوندی سخت شده، ایجاد می‌شود. بنابراین، با بادکش نمودن در بسیاری از موارد این فشار از روی عصب برداشته شده، درد تسکین می‌یابد.

۱۰٫ در رفع خواب رفتگی‌ها و گزگز اندام، بادکش با تسریع خون رسانی و اکسیژناسیون بافتی موثر است.

۱۱٫ عده‌ای از اطبا و حکما از فشار منفی بادکش برای کمک به خروج سنگ‌های کلیوی استفاده می‌کنند؛ به این صورت که پس از روغن مالی، مسیر کلیه‌ها را از طرف کلیه به سمت مثانه بادکش متحرک می‌کنند.

۱۲٫ در افرادی که دارای طبع سرد و تر هستند و در اصطلاح طب سنتی بلغمی مزاجند، بادکش گرم و خشک کاربرد فراوانی دارد و جایگزین مناسبی برای حجامت تر است.

۱۳٫ طبق تعریف طب سنتی، گاهی دردها براثر غلبه سردی بر بافت یا عضو ایجاد می‌شود و تجربه نشان داده است که بسیاری از دردهای موضعی با گرم کردن موضع تسکین می‌یابد. بادکش گرم در رفع این دردها موثر است.

۱۴٫ این مسأله قطعی است که افزایش خون رسانی پوست توسط بادکش گذاری در رفع بسیاری از بیماری‌های پوستی موثر است.

۱۵٫ در زانو‌هایی که دچار تورم، درد و تجمع مایع در مفصل شده‌اند (تجمع بلغمی موضعی) با بادکش متناوب ۴۰ تا ۱۲۰ جلسه یک روز در میان می توان کم کم این مایع را از محیط خارج کرد.