Breaking News
Home / مقالات طب سوزنی / آشنایی با مریدین ریه The Lung meridian

آشنایی با مریدین ریه The Lung meridian

مریدین ریه یک مریدین یین است و با مریدین روده بزرگ که مریدین یانگ است جفت می شود. مریدین ریه روی ریه ها و تنفس حاکم است.

در عمل دم ریه ها هوا را از بیرون دریافت میکنند و به انرژی تبدیل کرده و در بدن به گردش در می آورند و در عمل بازدم زواید و اضافات را خارج میکنند.

ریه ها به احساسات عاطفی و پریشانی و ناراحتی خیلی حساس هستند.

sadness-in-tcm-lung

وقتی مردم در حالت غم و اندوه بیش از حد باشند این میتونه باعث عدم تعادل و بیماری ریه ها شود.

ریه ها همچنین به تغییرات محیط مثل باد – رطوبت و سرما حساس هستند .

عنصر مریدین ریه فلز است . دارای ۱۱ نقطه میباشد .

5-elements-in-tcm-metal

مسیر مریدین ریه از اولین فضای بین دنده ای در کنار جانبی قفسه سینه شروع و از روی قسمت قدامی بازو و ساعد تا مفصل مچ دست و سپس نوک انگشت شصت ادامه و در سمت رادیال ناخن انگشت شصت ختم میشود .

در کل کاربرد کلینیکی نقاط مریدین ریه در درمان بیماریهای ریه – گلو – بینی – بیماریهای پوستی و اختلالات دردناک در طول مریدین میباشد.

در طب چینی پوست از ریه تغذیه میکند به همین دلیل اختلالات در مریدین ریه باعث بروز بیماریهای پوستی میشود.

مریدین ریه به بینی باز میشود . متابولیسم آب را در بدن تنظیم میکند . سیستم ایمنی بدن را کنترل میکند. روی مو و پوست کنترل دارد. چی را در کلیه مریدینها کنترل میکند.

lung-function-in-tcm

نقطه های مهم مریدین ریه :

نقطه LU1 ( Zhong Fu) یا گنجینه مرکزی  : این نقطه , نقطه زنگ اخبار یا هشدار یا نقطه Mu مریدین ریه است و معمولا زمانی که اختلالات و مشکلات تنفسی وجود داره این نقطه تندر ( دردناک ) و حساس است .

این نقطه در اولین فضای بین دنده ای و در زیر انتهای خارجی استخوان ترقوه قرار دارد . فاصله این نقطه از خط مرکزی بدن ۱۵ سانتیمتر یا ۶ Cun است.

این نقطه باعث حمایت و تنظیم چی Qi در ریه و طحال میشود همچنین باعث پایین رفتن چی ریه – توقف سرفه – تبدیل خلط – خشک شدن رطوبت بدن – سرد شدن حرارت بدن و تسکین درد میگردد.

موارد کاربرد LU1 :

این نقطه چون از نقاط هشدار دهنده یا Mu Point میباشد در بیماریهای ریوی ممکن است این نقطه نسبت به فشار انگشت حساس باشد و جهت تشخیص و معالجه کاربرد دارد.

نفخ شکم – ورم کردن دستها و پاها – تهوع – آروغ زدن – سکسکه – درد شانه – تنگی نفس – آسم – گرفتگی بینی و برونشیت همراه خلط فراوان – ضایعات پوستی به همراه خارش – سوزش گلو – سرفه – درد قفسه سینه و پشت – گرفتگی سینه

نحوه سوزن زدن نقطه LU1: چون این نقطه به علت موقعیت آناتومیک جزو نقاط خطرناک میباشد لذا در موقع سوزن زدن باید احتیاط کرد .سوزن را به صورت اریب با زاویه ۴۵ درجه به عمق ۷-۱۲ میلی متر به سمت جانبی قفسه سینه یا نقطه Lu2 فرو میکنیم . در این نقطه سوزنگذاری عمودی و تحریک دستی ممنوع است. با سوزن سایز ۱۳ بهتر است.

نقطه زنگ اخبار : یک نقطه مخصوص است که روی مریدین مربوط به خود قرار دارد, بعضی از مریدینها نه همه بیش از یک نقطه زنگ اخبار دارند . این نقطه معمولا به خودی خود حساس میباشد و اغلب به هنگام بیماری عملا نه تنها در اختلالات حاد بلکه در اختلالات مزمن مریدین و یا اندام مربوط به آن دردناک میشود.دردناک شدن نقاط زنگ اخبار به هنگام درمان و همچنین تشخیص بسیار ارزشمند است.

lu1

نقطه LU5 ( Chize) یا دریاچه آرنج  : این نقطه , نقطه آرامش بخش یا نقطه He  مریدین ریه است .

این نقطه در مرکز سمت داخلی آرنج و در مرز داخلی عضله براکیورادیال قرار دارد . و یا در خارج تاندون عضله دو سر در چین آرنج

این نقطه باعث ثبات در چی طحال و ریه شده , رطوبت بدن را تغییر داده و خشک میکند . پایین رفتن چی ریه را تحریک میکند , حرارت بدن را سرد میکند , از چی ریه حمایت نموده و یین کلیه را ثبات میبخشد.

موارد کاربرد LU5 :

ادم ( خیز ) – اتساع شکم – احساس پری در قفسه سینه – نفس نفس زدن – تب های دوره ای – سرفه – عطسه های مکرر – التهاب بینی – خلط زیاد – خلط خونی – تنگی نفس – آسم – برونشیت – درد در قسمت داخلی شانه – درد آرنج – ورم قسمت داخلی زانوها – آرتریت مفصل آرنج – بیماریهای ریه – فلج بازو – در بیماریهای پوستی مثل پسوریازیس بهتر است از این نقطه خونگیری شود .

این نقطه در طب چینی نقطه He بوده و از نقاط آرامش بخش است . در موارد سندرم های فزونی در بیماریهای ریه و پوست مورد استفاده قرار میگیرد.

نحوه سوزن زدن نقطه LU5: عمودی , عمق یک تا دو سانتی متر با سوزن سایز ۲۵ بهتر است .

lung-5-acupuncture-point

نقطه LU7 ( Lie Que) یا ردیف شکسته  : نقطه اتصالی Luo  به Li4 – نقطه کلیدی  Ren Mai

در قسمت رادیال ساعد , در بالای زائده استیلوئید استخوان زند زبرین , به فاصله ۳/۵ سانتی متر یا ۱/۵ Cun بالای چین عرضی مچ دست قرار دارد.

lu7

این نقطه یک نقطه قوی ریه است . باعث از بین رفتن باد و سرمای زیاد میشود – تنظیم جریان انرژی در کنترل عروق بدن – تحریک پایین آمدن چی و تغییر خلط میشود.

موارد کاربرد LU7 :

اختلالات تنفسی – آسم – خلط – ورم صورت – ورم دستها و پاها – فلج یک طرفه دستها و پاها – سردرد در یک طرف سر – دندان درد – درد در گردن و پشت سر – احتباس ادراری – ادم ( خیز ) – درد در شانه – آرتریت مچ دست – برونشیت – سندروم HWS – انقباضات عضلات گردن – فلجی صورت – فلج اندام فوقانی – پارکینسون

این نقطه یکی از ۶ نقطه بسیار مهم بوده . نقطه Luo از کانال انرژی ریه است .

این نقطه شروع رگ lUO بوده و این رگ نقطه lu7 را به کانال جفت شده روذه بزرگ در نقطه yuan و Li4 متصل میکند . به همین چهت بعضی خواص درمانی که از کانال روده بزرگ انتظار داریم از طریق سوزن زدن نقطه Lu7 بدست می آید از آن جمله رینیت – دردهای دندان و فلج صورت را باید نام برد .

این نقطه باد و سرما و یا گرما را از بین برده و قسمت سطحی بدن را باز میکند

روش سوزن زدن نقطه Lu7 : اریب با زاویه ۳۰ درجه به عمق ۱ تا ۲ سانتیمتر به سمت آرنج

یک روش ساده برای پیدا کردن محل دقیق Lu7 , مانند عکس زیر دستها را قرار دهید انتهای انگشت اشاره محل دقیق LU7 میباشد.

12284518_130210_2333_24

نقطه LU9 ( Tai Yuan) یا شکاف بزرگ یا آب عمیق : نقطه تشدید کننده و نقطه موثر برای رگهای خونی

این نقطه در سمت رادیال چین مفصل مچ در کنار خارجی شریان رادیال یا در فرورفتگی انتهای رادیال چین عرضی مچ دست قرار دارد.

این نقطه باعث تقویت چی ریه و طحال – تنظیم متابولیسم ( سوخت و ساز ) مایعات بدن – مرطوب کردن خشکی بدن – تغییر و خشک کردن خلط – تقویت یین ریه – تسکین سرفه و سرد نمودن حرارت بدن میشود.

این نقطه , نقطه تقویت یا نقطه سرچشمه Source Point مریدین ریه است.

این نقطه جزو ۸ نقطه موثر میباشد که هر کدام از این نقاط در یک نوع عضو یا بافت موثر میباشد.و محل تلاقی مریدین ریه و روده بزرگ است که باعث تحریک هر دو کانال میشود.

موارد کاربرد LU9 :

این یک نقطه مهم برای درمان بیماریهای تنفسی است . سرفه – اختلالات تنفسی همراه با خلط – نفخ شکم – آروغ زدن – اختلالات ادراری – بی قراری – عصبی بودن – کاتاراکت ( آب مروارید ) – درد مچ دست – آرترواسکلروز – بیماریهای مختلف عروق – پلی نوروپاتی های اندام فوقانی – واریس

روش سوزن زدن نقطه Lu9 :

عمودی به عمق ۰/۳ تا ۱ سانتی متر

در موقع سوزن زدن احتیاط شود به شریان رادیال آسیب نرسد.

lu9-500x383

نقطه LU10 ( Yu Ji) یا  کناره ماهی :

این نقطه در پایین انگشت شصت و در وسط اولین استخوان متاکارپ کف دست ( در مرز بین پوست سفید کف دست و پوست تیره پشت دست ) قرار دارد .

این نقطه باعث سرد شدن گرمای ریه میشود . خلط و رطوبت را از بین برده و برای مشکلات گلو موثر میباشد.

موارد کاربرد نقطه Lu10:

تب بدون تعریق – لرز – احساس پری در قفسه سینه – سرگیجه – بی خوابی – خشکی گلو – خلط خونی – خلط زرد – آسم – التهاب تیرویید  – از دست دادن یا خش دار شدن صدا

dfee043ec23b8300e8456b5fa6880189

hand_palmbones_points2_lu

نقطه LU11 ( Shao Shang) یا  صدای فلز :

در گوشه خارجی ناخن انگشت شصت قرار دارد . یا در سمت رادیال سه میلیمتر بالاتر از گوشه ناخن در نوک انگشت شست قرار دارد که رگ Luo  به آن ختم میشود.

این نقطه باعث برطرف شدن حرارت شده – در مشکلات گلو موثر است و باد را برطرف میکند.

epi-exc

این چون نقطه انتهایی است و یک نقطه جینگ ول است و در موقع سوزن زدن دردناک است لذا فقط در مواقع ضروری و اورژانسی مورد استفاده قرار گیرد.

این نقطه بیشتر در موارد اورژانسی مثل غش – کولاپس – تشنج – تب بالا و سایر موارد فوری قلبی و ریوی کاربرد دارد . گلو درد – التهاب لوزه ها – عفونتهای گلو – تب – نفخ شکم – خلط سفید چسبنده – سرفه – خشکی لبها – تشنگی زیاد – التهاب تیرویید – التهاب پروستات – سکته مغزی

روش سوزن زدن  : به عمق یک تا ۲ میلی متر به صورت اریب

2010122822251693

lung

لیست نقاط مریدین ریه با اسامی چینی و اسامی وسترن نقاط :

List of lung meridian points-

LU1 Lung1
Chinese Name – Zhong Fu Western Name – Central Treasury

LU2 Lung2
Chinese Name – Yun Men Western Name – Cloud Gate

LU3 Lung3
Chinese Name – Tian Fu Western Name – Celestial Storehouse-

LU4 Lung4
Chinese Name – Xia Bai Western Name – Guarding White

LU5 Lung5
Chinese Name – Chi Ze Western Name – Cubit Marsh

LU6 Lung6
Chinese Name – Kong Zui Western Name – Collection Hole

LU7 Lung7
Chinese Name – Lie Que Western Name – Broken Sequence

LU8 Lung8
Chinese Name – Jing Qu Western Name – Channel Ditch

LU9 Lung9
Chinese Name – Tai Yuan Western Name – Great Abyss

LU10 Lung10
Chinese Name – Yu Ji Western Name – Fish Border

LU11 Lung11
Chinese Name – Shao Shang Western Name – Lesser Merchant

فیلم آموزش نقاط طب سوزنی مریدین ریه و کاربردهای این نقاط برای درمان بیماریها

مقاله آشنایی با اندام های داخلی (ریه) از کتاب جیوانی ترجمه دکتر انصاری

Check Also

خار پاشنه چیست ؟

خار پاشنه در اثر رسوب کلسیم در زیر استخوان پاشنه رخ می دهد باعث برجستگی و …