Breaking News
Home / مقالات طب سوزنی / نکات سلامتی برای تیپهای مختلف بدنی از دیدگاه طب سنتی چین

نکات سلامتی برای تیپهای مختلف بدنی از دیدگاه طب سنتی چین

نکات سلامتی برای تیپهای مختلف بدنی از دیدگاه طب سنتی چین

Health Tips for Different Body Constitutions of TCM

با توجه به مفهوم جامع از طب سنتی چینی (TCM)، تمام جنبه های زندگی شخص از جمله کار، روابط، و عادات روزانه به سلامت مرتبط است.

باقی ماندن در حالت سلامت مطلوب برای همه زمانها سخت است.به عنوان مثال استرس، پیری، تغذیه، فعالیت های روزانه و تغییرات محیطی به احتمال زیاد در ما تاثیر می گذارد و منجر به ایجاد ناهماهنگی موقت در بدن میشود.

بهداشت و درمان چیزی است که ما باید در تمام طول زندگی انجام دهیم. اقدامات فعال، از جمله تغییرات در شیوه زندگی، رژیم غذایی خوبی برنامه ریزی شده یا ورزش راه های مهم برای رسیدن به آن هستند.

با توجه به تیپهای مختلف بدنی، عدم هماهنگی در بدن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. شناسایی نوع تیپ بدن شما به انتخاب بهتری در مورد اینکه چه بخورید و چگونه زندگی کنید کمک میکند.

۱- تیپ نرمال Neutral type :

normal

مشخصه اصلی این تیپ افراد :  فیزیک بدنی نرمال، چهره درخشان و پر انرژی و سالم دارند . این افراد بنیان وراثتی خوبی دارند، و عملکرد فیزیکی و ذهنی خوبی دارند. این تیپ در میان انواع تیپها ، سالم ترین است، با این حال حفظ سبک مناسب زندگی مثل رژیم غذایی متنوع، ورزش منظم، و خواب کافی هنوز اهمیت بسیاری برای سالم ماندن این افراد دارد.

باید توجه داشت که عادات غذایی نامناسب در طولانی مدت باعث سوق دادن بدن به وضعیت نامتعادل گردیده و باید اجتناب شود. برای مثال غذای گرم و پرادویه و تند بدن را به سمت حرارت- رطوبت یا کمبود yin پیش میبرد.و غذاهای سرد، خام و فریز شده یانگ چی را مصرف می کنند و گردش خون را مختل کرده و بدن را به سمت رکود خون یا کمبود یانگ پیش میبرند.

پرخوری منجر به بلغم و رطوبت می شود. و یا سوتغذیه یا رژیم های لاغری منجر به کمبود چی و یانگ می شود.

و در نهایت مصرف نمک زیاد باعث اصلی ایجاد بلغم و رطوبت و نهایتا رکود خون می باشد.

21

۲_ تیپ کمبود چی Qi deficient type :

Qi.deficient
مشخصه اصلی این تیپ خستگی، نفس کم آوردن، و تعریق است.در طب چینی این افراد در تولید چی ناکارایی دارند که این منجر به ضعف در تبادل گازهای تنفسی در ریه شده و نیز عملکرد سایر ارگانها را نیز دچار نقص می کند. این افراد باید تولید چی را افزایش دهند و عملکرد ایمنی بدنشان را بالا ببرند.

همچنین باید بیشتر مراقب بدنشان باشند مثلا بدنشان را گرم نگه دارند و از فشارهای فیزیکی و ذهنی بیش از حد پرهیز نمایند.

این افراد باید غذاهایی مصرف کنند که تولید چی معده و طحال را افزایش دهد مثل غلات,حبوبات، دانه ها،سیب زمینی شیرین چینی، خرما، هویج، قارچ، توفو، صدف یا گوش فیل نواحی گرمسیر، سیب زمینی، کدو تنبل، نخود فرنگی،سویا، سیب، گیلاس، شاه بلوط، انگور، دانه نیلوفر آبی ، wolfberry چینی , گوشت گاو، ماهی، غاز، مرغ، خرگوش، بلدرچین، و عسل

این افراد سیستم گوارش ضعیفی دارند بنابراین غذاها باید سبک و زودهضم باشند.

چاشنی هایی مثل لیموترش، پیاز، سیر، سس خردل، فلفل، کاری، چای، الکل، و سیگار چون چی را میسوزانند باید کمتر و متعادل استفاده شوند.

31

Fatigue: خستگی

Poor appetite : کاهش اشتها

Spontaneous sweating : تعریق خود به خودی

Shortness of breath : نفس کوتاه

over thinking: تفکر زیاد

worring : نگران

مشخصه های زبان در افراد تیپ کمبود چی :

Thin white coating : پوشش سفید نازک

Teeth marks : علایم دندانه دندانه

Pale Tongue with few red spot : زبان رنگ پریده با کمی نقطه قرمز

۳- تیپ کمبود یانگ Yang deficient type :

Yang.deficient

مهم ترین مشخصه این تیپ افراد شامل علایم سرما مانند حساسیت به سرما و سردی اندامهاست. در طب چینی این افراد در تولید انرژی گرمایی ناکارامد هستند و نیاز به تقویت کبد و کلیه برای تولید گرما دارند.

همینطور باید بدن خود را محافظت نمایند با اقداماتی مثل گرم پوشاندن ناحیه کمر، شکم و اندام تحتانی، فعالیت های خارج از منزل در حد متوسط، ممانعت از تعریق بیش از حد و گرم و خشک نگه داشتن فضای منزل

کاپینگ، موکساباسیون و طب سوزنی کمک میکند که جریان مریدینها فعال و سرما خارج شود و برای این گروه مفید است.

افراد با تیپ کمبود یانگ باید غذاهای گرم بخورند مثل بیف، گوشت گوسفند، گوشت گوزن یا شکار، بلدرچین، خیار دریایی، میگو، مارماهی،آجیل، زنجبیل، موسیر، سس خردل، فلفل، تره فرنگی، گیلاس،لیچی , تمشک،کدو تنبل، و گیاهان و ادویه های معطر.

غذاهای سرد مثل خرچنگ، خرمالو، و ملونها توصیه نمیشود.

حتی در گرمای تابستان غذاهای سرد و فریز شده و نوشیدنیهای یخ باید متعادل مصرف شوند. در زمستان بهتر است رژیم های درمانی چینی استفاده شود.

92

Feel cold easily : احساس سرما

Always nees warmth : نیاز همیشگی به گرما

Pale complexion : چهره رنگ پریده

Back pain : کمردرد

Tendency to panic : مضطرب – وحشت زده و نگران

Emotionally low : کم عاطفه

Impotence : لاغر

Infertility : نابارور

مشخصه های زبان در افراد تیپ کمبود یانگ :

Thick white coating : پوشش سفید نازک

Pale swollen tongue : زبان متورم رنگ پریده

۴-تیپ کمبود یین Yin deficient type :

Yin.deficient

مشخصه اصلی این تیپ علایم گرمی و خشکی است نظیر دهان خشک، گرمای کف دست و پا .

در طب چینی این افراد کمبود مایعات بدن دارند و بدنشان باید به نحو مناسبی خنک و مرطوب گردد. بعلاوه مواد بنیانی مثل خون و اسانس اجزای اصلی یین بدن هستند و باید ارگانهای تولید کننده این مواد را تقویت و کارامد کنیم. همچنین فرد باید از بدنش طوری مراقبت کند که یین کمتری مصرف کند ، فعالیتهایی مثل کم خوابی یا بدخوابی، برنامه کاری شلوغ، ورزش شدید، یوگای حرارتی، سونا میتواند یین بدن را بیش از پیش تخلیه کند و باید از آنها اجتناب کرد.

این افراد باید از غذاهای پرادویه و سرخ شده و کبابی پرهیز کنند و در عوض غذاهایی بخورند که یین را تغذیه کرده و مرطوب کننده باشند مثل گلابی، سیب، انار، هلو، ریشه سدر، توت سفید، کنجد، برنج کته، قارچ، عسل، باقلا، تخم مرغ، صدف، ماهی، مرغ، خرگوش، اردک

بعضی غذاهای خنک ممکن است حالشان را بهتر کند مثل کرفس، ملون، کاهو، گوجه فرنگی، گل داودی، باقلا، و ارزن

وعده های روزانه باید سبک و سهل الهضم باشند و حاوی مایع بیشتر. آب، آبمیوه و سوپ سودمند است.

102

Hot flushes : گرگرفتگی

Sweat at night : تعریق شبانه

Insomnia : بیخوابی

Irritable : تحریک پذیر

Ringing in the ears : زنگ در گوش

Menopause : يائسگي

Iregular menstruation : قاعدگی نامنظم

مشخصه های زبان در افراد تیپ کمبود یین :

Little/no coating : کوچک / بدون پوشش

Cracks : ترک خورده

Red tongue : زبان قرمز

۵-تیپ خلط بلغم و رطوبت Phlegm & dampness type :

Phlegm&dampnessویژگی های کلیدی این نوع اضافه وزن با شکم، دهان چسبنده و پوشش زبان چرب هستند. TCM ادعا می کند که افرادی که سوخت و ساز بدن تنبل و کم کار دارند ممکن است به ریه ضعیف، طحال و یا سیستم کلیه مربوط شوند. آنها به ترویج سوخت و ساز به طور کلی از بدن ، به ویژه فرآیندهای تبدیل مایع نیاز دارند.

سایر اقدامات سودمند شامل از دست دادن وزن، ترک سیگار و الکل، ورزش منظم، فعالیت در فضای باز بیشتر، پوشیدن لباس های روشن گشاد که بدن را خشک نگه میدارد، و نگه داشتن محیط زندگی خشک و تهویه مناسب را ضروری میدانند.

متد و روش هایی مانند  بادکش، موکسا و پانسمان گیاهی می تواند جریان را در مریدین افزایش دهند و به دفع کردن رطوبت و بلغم از بدن کمک کنند.

افراد با تیپ بلغم و رطوبت باید بیشتر غذاهایی بخورند که کمک به پیشگیری از تجمع رطوبت و بلغم در داخل بدن میکند ، مانند کرفس، کلم، تربچه چینی، کلپ، حوض دریا، چتر دریایی، میوه ازگیل ژاپنی، مهره ژینکو، حبوبات سنبل، آب شاه بلوط ، ساقه بامبو، صدف، برگ نیلوفر آبی، زیتون، ، میوه گرگان، سیب زمینی شیرین چینی، هویج، دانه نیلوفر آبی , عموما گرمیجات و ادویه های گرم مثل زنجبیل, دارچین , زعفران و …

ک رژیم غذایی سبک و سهل الهضم تضمین میکنند که طحال و معده موثر تر کار کنند . افراد نباید بیش از حدی بخورند که فول ( سیر کامل) شوند، و میزان چربیها و روغنها و غذاهای شیرین را محدود کنند.

51

Bloated : پف کرده

Fullness in chest : پری در قفسه سینه

Fullness abdomen : شکم پری

Feel heavy : احساس سنگینی

Lethargic : بی حال

مشخصه های زبان در افراد تیپ بلغم و رطوبت :

White greasy coating : پوشش سفید چرب

swollen tongue : زبان متورم

۶- تیپ رطوبت-حرارت Damp-heat type :

Damp-heat

مشخصه اصلی این تیپ صورت چرب، مزه تلخ دهان، و رویه زرد و چسبنده زبان است.

از نظر طب چینی این افراد متابولیسم بالایی دارند ولی تجمع بالای پسماندهای متابولیک در بدن منجر به علایم حرارتی می گردد. بدن باید خنک شود و از تجمع پسماندهای متابولیک بیشتر پیشگیری شود.

شیوه زندگی سالم برای دفع این حرارت و رطوبت ضروریست. فرد باید خواب کافی داشته باشد، تنظیم روده ها مناسب باشد، از سیگار و الکل پرهیز کند، ورزشهای سنگینتر انجام دهد، و محیط منزل خشک و دارای تهویه مناسب باشد. روشهایی مثل گواشا، کاپینگ یا بادکش، موکسیباسیون، و ماسک های گیاهی برای رفع حرارت و رطوبت مناسب هستند.

افرادی که از تیپ (damp-heat)  رطوبت -حرارت هستند باید غذاهایی را انتخاب کنند که سبک و سهل الهضم باشد. توصیه می شود بیشتر غذاهایی را مصرف کنند که به بدن برای از بین بردن عوامل ببیماری زا ( پاتوژن ها) رطوبت – حرارت کمک کند مانند کرفس،کدو تنبل، دانه سنبل، برنج قرمز،کدو تلخ،کدو چینی، گل تاج خروس، کلم، جوانه برنج وحشی، ریشه نیلوفر آبی، گوجه فرنگی، آب شاه بلوط ، میوه ازگیل ژاپنی، هندوانه، موز، جوانه لوبیا، ماش، خرفه، گوشت اردک، ماهی کپور و دانه نیلوفر آبی.

به این دسته از افراد توصیه میشود که از خوردن غذاهای پر ادویه، سرخ شده و کبابی و چاشنی های تند و تیز و بو داده و غذاهای گرم و غذاهای گرم پر انرژی مانند گوشت گوسفند، زنجبیل، فلفل، فلفل قرمز و سیر پرهیز کنند. بهتر است که قبل از استفاده از هر داروی گیاهی نیز باید با درمانگر مشورت شود.

81

Skin problems : مشکلات پوستی

Urinary infections : عفونت های ادراری

Clammy skin : پوست رنگ پریده

Angry and uncomfortable : عصبانی و ناراحت

مشخصه های زبان در افراد تیپ رطوبت – حرارت :

Yellow greasy coating : پوشش زرد چرب

Red tongue : زبان قرمز

۷- تیپ استاز یا رکود خون Blood stasis type :

Blood.stasis

علائم شاخص تيپ استاز یا رکود خون چهره خسته و لب تیره قرمز است. TCM ادعا می کند که اين افراد که گردش خون ناکارآمدي دارند ، و حتی ممکن است سكون گردش خون در برخی از مناطق از بدن ديده شود . افراد نیاز به فعال شدن حركت خون و چی، و فعال كردن مريدينهاي غيرفعال دارند، تا که به بهبود گردش خون كمك كند . روش هایی مانند خون گيري , طب سوزنی، حجامت و مرطوب كردن پاها ميتواند جریان خون را فعال، و در نتیجه براي انها مناسب باشد . همچنین برای آنها تعادل بین کار و استراحت لازم است، و لازم است از نظر فیزیکی بیشتر فعال باشند.

افراد استاز خون باید بیشتر از غذاهای که کمک به فعال شدن و تغذیه خون ، تنظیم چی و تسهیل مريدينها ميكنند استفاده كنند پیشنهاد غذاها شامل لوبیا سیاه و سفید سویا، اشنع دريايي حوض دریا، جلبک دریایی، تربچه چینی، هویج، میوه زالزالک، میوه های خانواده مرکبات ، هلو، آلو، انبه، پیاز، کرفس، بادمجان، پاپایا، قارچ سیاه و سفید، قارچ، برگ نیلوفر آبی، هسته هلو، چای سبز، سرکه، شکر قهوه ای، و شراب قرمز است. از سوی دیگر، غذاهای چرب، منجمد و تحریک  كننده موجب تشدید استاز خون، و باید در مصرف محدود شوند.

62

Cold limbs : اندام سرد

Varicose veins : رگهای واریسی

Painful legs : پاهای دردناک

Headaches : سردرد

Chest pains : درد قفسه سینه

Liver spots : لکه های کبدی

Lack of skin Lustre : عدم درخشندگی پوست

مشخصه های زبان در افراد تیپ استاز یا رکود خون :

Black spot : نقطه سیاه

Purple tongue : زبان بنفش

۸- تیپ رکود چی Qi stagnation type :

Qi.stagnation

علائم شاخص اين نوع تيپ ناراحتی عاطفی است ، برای مثال یک خلق افسرده، یا عصبی یا مضطرب بودن كه براساس طب سوزني کبد اين افراد ضعيف است و از انجا كه کبد حرکات چی و احساسات را تنظیم می کند. زمانی که افراد تحت استرس هستند، استرس به راحتی می تواند مزاحم عملکرد نظارتی کبد شود و سپس بر فعالیت های چی داخل بدن تاثیر بگذارد. استراتژی های مدیریت عاطفی برای این افراد مهم است ، مانند تنظیم نگرش، از لحاظ اجتماعي فعال ترشدن , زمان بیشتری را صرف فعالیت در فضای باز كردن مانند برخی از سرگرمیهاو محیط زندگی آرام، یادگیری تکنیک های تمدد اعصاب، و ورزش منظم.

برای جسم فیزیکی، برای اصلاح جریان چی ومنظم کردن تنش بدن لازم است .

اين افراد باید بیشتر غذاهایی که جریان چی رو افزایش دهد و کبد را آرام کند مصرف کنند شامل غذاهایي مانند مرکبات، گندم سیاه، گندم، جو، پیاز چینی، روز زنبق، کلپ، جلبک دریایی، تربچه چینی، میوه زالزالک، پیاز، سیر، گل داودی ، نعناع، ​​و پوست نارنگی. و از غذاهاي محرك مانند چاي وقهوه قبل ازرفتن به رختخواب بايد اجتناب شود مكملها هم بايد احتياط مصرف شود

72

Stressed : نگران

Tendency to be upset : تمایل به ناراحتی

Unstable emotional state : حالت عاطفی ناپایدار

PMT

مشخصه های زبان در افراد تیپ رکود چی :

Thin white coating : پوشش نازک سفید

Red tip : نوک قرمز

۹- تیپ مزاج خاص- تیپ سرشتی خاص Special constitution type :

ویژگی های کلیدی این نوع قانون اساسی آتوپیک است که باعث می شود افراد بسیار به مواد مخدر و مواد غذایی و بوها و گرده ها یا دیگر عوامل فصلی  حساس شوند . TCM ادعا می کند که آنها نیاز به افزایش مقاومت بدن در برابر محرکهای خارجی دارند ، به منظور جلوگیری از حملات و یا کاهش شدت علائم.

داشتن یک شیوه زندگی متعادل لازم است که می تواند هر دو جنبه  فیزیکی و احساسی را مدیریت کند. آنها همچنین باید زندگی خود را با توجه به تغییرات فصلی تغییر دهند. به عنوان مثال، افراد را مجبور به ماندن در محیط داخلی برای جلوگیری از تاثیر گرده در فصل بهار کنند و همچنین تمیز نگه داشتن محیط زندگی خود و تهویه در تابستان داشته باشند

قانون ویژه این افراد حفظ نور و رژیم غذایی متعادل و نوشیدن مقدار زیادی آب است. آنها باید از خوردن چیزی که می توانند باعث ایجاد آلرژی شود خودداری کنند . همچنین غذاهای منجمد و خام توصیه نمی شود.

بهتر است مواد غذایی مانند گندم سیاه، باقلا، لوبیا سنبل، غذاهای با پروتئین بالا، الکل، فلفل قرمز، قهوه و چای کاهش پیدا کنند چون از نظر TCM آنها از عوامل محرک رایج برای برخی از بیماری ها هستند.

مواد تشکیل دهنده که می تواند به چی دوباره پر کردن، افزایش ایمنی، خون سرد، برطرف کردن باد، و تقویت طحال، ریه و کلیه اندام به آنها کمک کند مفید است. مواد غذایی سرد و خنک از جمله ماش، زمین موم و دانه نیلوفر آبی می تواند کمک به کاهش ناراحتی در طول حملات کند . اگر لازم باشد، افراد می توانند مکمل یا غذاهای خاص را به منظور افزایش وضعیت کلی بدن مصرف کنند.

Check Also

خار پاشنه چیست ؟

خار پاشنه در اثر رسوب کلسیم در زیر استخوان پاشنه رخ می دهد باعث برجستگی و …