Breaking News
Home / مقالات طب سوزنی / درمان آلرژی یا حساسیت با طب سوزنی

درمان آلرژی یا حساسیت با طب سوزنی

برای بسیاری از افراد فصل بهار و تابستان فصولی همراه با آلرژی هستند. در حالی که این فصل ها برای استفاده از فضای آزاد فرصت مناسبی به شمار می آیند اما بسیاری از مردم به دلیل علائم آزاردهنده ای مثل گرفتگی بینی، خارش چشم ها و خستگی نمی توانند از این ماه های گرم سال لذت ببرند.

برای بسیاری دیگر که در تمام فصول سال دچار آلرژی هایی که ناشی از محیط، تغذیه یا دیگر عوامل هستند می تواند همین علائم یا حتی علائمی ناراحت کننده تر از جمله مشکلات پوستی، دشواری در تنفس یا شوک آنافیلاکسی مشاهده شود.

pollen-allergyg

داروهای تجویز شده و کمک هایی که نیازی به تجویز پزشک نداشته و به حل مشکلات آلرژی کمک می کنند بسیارند اما تقریبا همگی بدون توجه به مشکلات اساسی در مورد سیستم ایمنی، تنها سرپوشی بر این علائم هستند.

طب چینی از سیستم درمانی خودِ بدن برای کمک به رهایی از این علائم، تصحیح عدم تعادل سیستم ایمنی، جلوگیری از بروز عفونت و تقویت بهبود بافت های سینوسی استفاده می کند.

راه های درمان موفق آلرژی ها

بطور کلی در بهار و تابستان، آلرژی ها در اثر گرده های درختان، علف ها و چمن های جابجا شده بوسیله باد ایجاد شده و عطسه، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، خارش قرمزی و جاری شدن اشک چشم، سردرد، خستگی، سرفه و خس خس سینه را موجب می شوند.

زمانی که آلرژن ها و آنتی بادی ها در افراد مبتلا به رینیت آلرژیک واکنش نشان می دهند غشاهای مخاطی بینی متورم شده و ممکن است از مسیر تخلیه از راه سینوس ها مسدود شده و منجر به التهاب سینوس در بسیاری از افراد گردد.

بنابراین عفونت های ویروسی از عوارض بسیار شایع رینیت آلرژیک به حساب می آید. در مورد آلرژی های غذایی و هر نوع ماده آلرژی زا، این واکنش می تواند بسیار شدید شود تا حدی که تهدیدی برای زندگی فرد باشد زیرا ورم ها می تواند آنقدر وخیم باشد که راه های هوایی را به طور کامل مسدود کرده و در صورت نبود اقدامات اورژانسی تنفس را ناممکن سازد.

زمانی که سیستم ایمنی ضعیف است ممکن است واکنش های بیش از حد، نسبت به ذرات یا مهاجمان خارجی وارد شده به بدن، رخ دهد. تصور کنید کودکی خسته و گرسنه است و شما سعی می کنید او را مجبور به انجام کاری کنید که دوست ندارد- نتیجه ناخوشایند حاصل از اینکار شبیه عکس العمل یک سیستم ایمنی ضعیف و خسته است.

برای تسکین موفقیت آمیز شرایط آلرژی باید ابتدا مشخص شود چرا سیستم ایمنی ضعیف است و افراطی عمل می کند. آیا دلیل این امر بوجود آمدن و افزایش غلظت توکسین ها، خستگی ناشی از کار زیاد جسمی، استرس یا کم‌خوابی یا شاید پیش زمینه ارثی یا ژنتیکی است؟

hfgh

طب سوزنی

نقاط طب سوزنی جهت درمان در سرتاسر بدن وجود دارند که به درمان آلرژی ها کمک می کنند. با توجه به اینکه مجموعه علائم هر فرد مختص همان فرد است درمان با طب سوزنی هم برای هر شخص منحصر به فرد خواهد بود. درمان با طب سوزنی یک تجربه ریلکسینگ است که به طور موثری هم سیستم ایمنی را تعدیل و هم التهاب را کاهش می دهد.

همان نوروترنسمیترهای (ناقل های عصبی) آرام بخش و بهبود دهنده خلق و خو مثل آندروفین ها و سروتونین که حین انجام ورزش از مغز شما آزاد می شوند طی انجام جلسات طب سوزنی نیز ترشح می گردند. با انجام منظم طب سوزنی، بدن شما از این تعادل حاصله بهره مند شده و زندگی با علائم آلرژیک کمتر یک استاندارد جدید برای شما خواهد بود.

fghfghfgh

گیاهان دارویی

گیاهان دارویی تاریخچه ای طولانی در درمان آلرژی ها داشته و موارد زیادی برای کمک به علائم آلرژیک و تقویت یا تعدیل سیستم ایمنی بدن شما دارد. همانند هر درمانی با گیاهان دارویی هیچ فرمول منفردی برای آلرژی وجود ندارد. بر این اساس که هر شخص منحصر به فرد است یک ترکیب گیاهی مختص شما برای کمک به کاهش علائم و همچنین دیگر موارد مربوط به سلامت که ممکن است در مشکل آلرژی شما نقش داشته باشد به شما ارائه خواهد شد.

 

تغذیه درمانی

مردم اغلب در زمینه سلامت جسمانی، قدرت و تاثیر تغذیه را دست کم می گیرند. آنچه شما می خورید و می نوشید می تواند یک دارو یا سم برای بدن شما باشد. ما رژیم غذایی شما را بررسی و توصیه هایی در مورد نحوه استفاده از مواد غذایی به عنوان دارو هنگام درمان آلرژی های خود را پیشنهاد می دهیم.

مشاور تغذیه

غذاهای خاصی مثل فراورده های لبنی، مغزیجات، میگو و خرچنگ، غذاهای خیلی سرخ شده، قندهای ساده و گلوتن، موکوس بیشتری تولید می کنند و در نتیجه علائم آلرژیک را شدت می بخشند.

دنبال کردن توصیه های موجود در ژورنال های تغذیه برای درک بهتر هر گونه ارتباطی بین غذا و نوشیدنی های مصرفی و علائم بیماری امری مهم به حساب می آید.

هر بیمار دستورالعمل های کلی در مورد تغذیه خود دریافت می کند اما مشاور تغذیه چیزی بیش از پیشنهاد یک وعده غذای ویژه و کامل برای مشکل آلرژی به شما ارائه می دهد.

کار کردن با یک پزشک دارای گواهی نامه در علم تغذیه  این امکان را برای شما فراهم می کند که به چیزی فراتر از محاسبه کالری های مصرفی دست یابید.

انتخاب و نحوه آماده سازی غذا برای بهبود شرایط شما پروسه ای است که حق شماست. اگر عادت دارید هر روز در بیرون از منزل غذا بخورید و تجربه زیادی در پخت غذا ندارید دوره های لازم برای انجام این کار به شما آموزش داده خواهد شد.

بنابراین داشتن چند وعده غذایی مناسب در طول روز به کاهش علائم ناشی از آلرژی در شما کمک کرده و این امکان برای شما فراهم می آید که مجددا از غذا و زندگی خود لذت ببرید.

ghfghgf

مکمل های غذایی

مصرف مکمل هایی مثل ویتامین C همراه با بیوفلاونوئیدها، ویتامین B، B6 و پنتتونیک اسید به حفظ یک سیستم ایمنی سالم کمک می کند. بتا کاروتن و روی نیز مکمل هایی برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی و درمان غشاهای موکوسی است.

دانشمندان دریافته اند که پروبیوتیک ها به حفظ سلامتی سیستم ایمنی در غشاهای مخاطی کمک می کنند. البته زمانی که از مکمل ها استفاده می کنید به جای پیروی از آنچه روی برچسب های این مکمل ها نوشته شده است، بهره مندی از مشاور تغذیه در تعیین دوز مناسب مکمل ها راهی بسیار مطمئن تر و موثرتر خواهد بود.

ورزش های ذهنی- فیزیکی

ورزش، کلید سلامتی و طول عمر است. در واقع در برخی افراد، انجام کم یا بسیار زیاد از انواع نامناسب ورزش ها می تواند باعث شدیدتر شدن علائم شود.

ورزش بیش از حد سیستم ایمنی را سرکوب کرده و پاسخ های نامنظم سیستم ایمنی را در پی خواهد داشت.

اگر از آلرژی رنج می برید مسلما ورزش های ملایم برای شما مفید خواهد بود.

این تمرین ها به تحریک سیستم گردش خون و لنف کمک می کنند، بنابراین باعث تقویت عملکرد سیستم ایمنی خواهند گشت.

آسم نیز نوعی آلرژی است برای اطلاعات بیشتر در رابطه با آسم حاد و مزمن در طب چینی اینجا کلیک کنید

Check Also

خار پاشنه چیست ؟

خار پاشنه در اثر رسوب کلسیم در زیر استخوان پاشنه رخ می دهد باعث برجستگی و …