Breaking News
Home / ویدیوهای آموزشی / ویدیوهای آموزش طب سوزنی / فیلم آموزش درمان شانه منجمد (یخ زده) با گواشا Gua sha

فیلم آموزش درمان شانه منجمد (یخ زده) با گواشا Gua sha

انجماد مفصل شانه یا شانه یخ زده (FROZEN SHOULDER) چیست ؟

“شانه منجمد”، “شانه یخ زده”، “شانه فریز شده”، “چسبندگی شانه”، “فروزن شولدر” و “کپسولیت چسبنده” همگی اسامی یک بیماری است که در زبان انگلیسی به آن “Frozen Shoulder” یا “Adhesive Capsulitis” گفته می شود. در این بیماری، هم شانه دردناک می شود و هم دامنه حرکتی آن بطور قابل توجهی کاهش می یابد و بیمار نمی تواند دست خود را بالای سر و یا به پشت خود ببرد، یعنی شانه به “خشکی” (Stiffness) مبتلا می شود. در این بیماری کپسول شانه سفت، چروکیده و کوتاه شده و حجم داخل آن کاهش می یابد. کپسول شانه یک کیسه محکم است که از یک طرف سر استخوان بازو را در بر می گیرد و از طرف دیگر به لبه سطح مفصلی استخوان کتف، یعنی به لبه گلنوئید متصل می شود و با حرکات شانه، سر بازو داخل آن می چرخد.

مفصل شانه از قرار گرفتن سر استخوان بازو در داخل کاسه خود در استخوان کتف به‌وجود می‌آید . مفصل شانه مانند هر مفصل دیگری در داخل پوششی از بافت همبند قرار می‌گیرد که به آن کپسول مفصلی می‌گویند .کپسول مفصلی انتهای دو استخوان مجاور را در مفصل دربرگرفته و ارتجاع پذیری آن ،امکان حرکات مفصل در جهات مختلف را فراهم می‌سازد . در داخل مفصل مایع مفصلی جریان دارد که سطوح غضروفی را تغذیه کرده و لغزندگی سطوح روی یکدیگر را تسهیل می‌نماید .در انجماد مفصل شانه یا شانه یخ زده (FROZEN SHOULDER) کپسول مفصلی دچار التهاب و  خشکی شده و ارتجاع پذیری آن کاهش پیدا می‌کند .مقدار مایع مفصلی نیز به میزان قابل توجهی کم می‌شود . در نتیجه مفصل شانه دردناک شده و حرکات آن در جهات مختلف محدود می‌شود .

مشخصه این عارضه آن است که علاوه بر درد منتشر و آزاردهنده‌ای که در ناحیه شانه احساس می‌شود و گاهی به گردن و پشت نیز تیر می‌کشد ، حرکات مفصل شانه در کلیه جهات محدود شده و دردناک می‌باشد . بیمار نمی‌تواند مفصل شانه را در جهات دلخواه حرکت دهد و فرد معاینه کننده نیز هنگام معاینه ، خشکی و محدودیت را در کلیه جهات احساس می‌کند . هنگام شروع بیماری بیشترین محدودیت حرکت در چرخش استخوان بازو به خارج می‌باشد ولی با پیشرفت بیماری این محدودیت ، حرکات مفصل شانه در سایر جهات را نیز مبتلا کرده و در موارد شدید بازو در مجاورت تنه قرار گرفته و بیمار اجازه جابجایی آن را در هیچ جهتی نمی‌دهد . درد معمولاً دایمی بوده ولی در هنگام شب و در معرض سرما تشدید می‌شود و باعث اختلال خواب در شب می‌گردد .

فیلم آموزش درمان شانه منجمد (یخ زده) با گواشا Gua sha

Check Also

فیلم آموزش طب سوزنی، پیدا کردن نقاط جادویی مستر تانگ , نقطه Waijian (T 11.04)

ثبت نام دوره کاملا تخصصی آموزش طب سوزنی تکنیک Master Tung’s کتاب مسترتانگ برای اولین …