Breaking News
Home / مقالات / پترن های درمان تورم توسط طب سوزنی

پترن های درمان تورم توسط طب سوزنی

طب سوزنی یک روش سنتی چینی است که برای درمان شرایط و بیماری های گوناگون به کار می رود.

در طب چینی تورم دو نوع مختلف دارد: تورم انرژی و تورم آب.

متخصص طب سوزنی می تواند تشخیص دهد که بیمار چه نوع تورمی دارد و اینکه کدام سیستم های اندامی بیمار تحت تاثیر قرارگرفته است. بنابراین او نقاط درست طب سوزنی و فرمول های گیاهی را برای بیمار انتخاب خواهد کرد.

 

edema

انواع تورم و طب سوزنی:

طب سوزنی می تواند به شکلی موثر انواع مختلفی از تورم را درمان کند مانند تورم لنفاوی – تورم قوزک پا – تورم پا – تورم بازو – تورم چشمی و تورم صورت.

در حالیکه طب سوزنی تا حد خیلی زیادی تورم ناشی از خارج کردن برامدگی لنفاوی در جراحی سرطان سینه را درمان می کند ممکن است در درمان دیگر انواع تورم که از جراحی های دیگر نشات می گیرد موثر نباشد. هر چند که این روش چینی تا حد کمی خطری است اما ارزش امتحان کردن را دارد.

از آنجایی که تورم از طریق طب سوزنی فورا کاهش می یابد این نوع درمان همراه با دیگر درمان های گیاهی در رفع بیشتر تورم ها موثر است.مطالعات یافته اند که طب سوزنی تا حد زیادی تورم را کاهش می دهد.دیگر مطالعات علمی حاکی از آن اند که این درمان می تواند تولید کورتیزول را افزایش دهد-هورمونی که درد و التهاب را کاهش می دهد.

طب چینی تورم را به چندین سندروم تقسیم بندی می کند و این تقسیم بندی بستگی به این دارد که هر سندروم چگونه و درکدام قسمت بدن اتفاق می افتد.

تورم قوزک پا به کمبود کلیه مربوط است درحالیکه تورم دست با کمبود انرژی قلب ارتباط دارد.

در طب چینی سنتی باور بر این است که تورم از این اندام ها در بدن نشات می گیرد : ریه – طحال و کلیه.

اصل اولیه بدین گونه است که زمانی که این اندام ها نمی توانند مواد مایع بدن را به نقاط دیگر انتقال دهند و باعث تغییر شکل این مواد شوند آب در سراسر بدن ذخیره می شود و تورم رخ می دهد.

تورم ( اختلالات رایج داخلی در طب چینی):

تورم به معنای ماندن غیر نرمال و تجمع آب در بدن است که در نتیجه ناتوانی  ریه – طحال و کلیه  برای حمل – تغییر شکل و توزیع مواد مایع در بدن اتفاق می افتد.

آب اضافی سپس وارد بافت های بینابینی در عضلات و پوست می شود. از لحاظ بالینی به آن به چشم تورم در سر – صورت – پلکان چشمان و نقاط انتهایی بدن – تنه و حتی تمام بدن نگاه می کنند.

دلایل کارکرد بد ریه طحال و کلیه که منجر به تورم می شوند عبارت اند از حمله بیماری های بیرونی که منجر به عوامل بیماری زا می شوند – رژیم نادرست و آسیب داخلی به دلیل خستگی زیاد.

اثرشناسی و آسیب شناسی:

شکل گیری تورم به معنای بروز کارکرد بد تبدیل انرژی درسرتاسر بدن است.این کار کرد بد ممکن است در اثر حمله عوامل بیماری زای بیرونی یا آسیب داخلی باشد.

نا همگونی اصلی از اندام های زانگ – ریه – طحال و کلیه نشات می گیرد. اما این فرایند همچین شامل فو – مثانه و سانجیایو می شود.

در بین امعا و احشای زانگ کلیه ریشه است و ریه ظاهر است درحالیکه طحال حرکت آب را کنترل می کند. اگر در کارکرد پراکنده سازی ریه –عمل انتقال دهی طحال و عمل کنترل کلیه مشکلی به وجود اید سانجیایو تواناییش برای تنظیم آب- و کیسه صفرا فعالیت انرژی qi را از دست می دهد.

این مشکل در جریان مناسب حرکت آب اختلال وارد می کند بدین گونه که کانال های آب به شکل خیلی زیادی به داخل پوست و عضلات سر ریز می شوند و این باعث تورم می شود.

در طب سوزنی تورم به دو قسمت تقسیم می شوند و این دو قسمت یا اختلال یین است یا اختلال یانگ.

تورم های یانگ حاد هستند و زود شروع می شوند.

آنها ابتدا از سر و صورت شروع می شوند و بعد به پایین حرکت می کنند.

تورم های یین اهسته شروع می شوند.

آنها از قوزک پا و پاها شروع می شوند و صرفا به قسمت پایین تنه محدود می شوند.

این دو طبقه بندی از تورم هر کدام در طب سوزنی شاخه های مختلف دارند. هر طبقه بندی از تورم سه سرشاخه دارد.

تورم یانگ می تواند بیشتر به شاخه های زیر تقسیم شود:

  • تورمی که به خاطر باد بیرونی ایجاد می شود: این نوع تورم در صورت شروع می شود و به دیگر اندام ها گسترش می یابد و در سرمتمرکز است. این نوع تورم معمولا تورم حفره دار یا چاله چاله نامیده می شود و باور بر این است که دلیل این ایجاد شدن اش باد سرد یا گرم است . ناحیه درگیر شده معمولا به حالت پوستی نحیف –سفت -براق و درخشان بروز می کند. این نوع تورم سپس با تب- درد و گرفتگی – سرفه و نبض سریع همراه است.
  • تورم ناشی از ماندن رطوبت در پاها : این نوع تورم به صورت تورم چاله چاله در پاها اتفاق می افتد و می تواند منجر به تولید اندک ادرار – خستگی و شکم متورم و بادکرده شود.
  • تورم ناشی از گرمای مرطوب : این نوع تورم به صورت پوستی سفت و براق بروز می کند و با تب –تشنگی – تولید کم ادرار و سفتی سینه همراه است.

تورم یین به زیر شاخه های زیر تقسیم می شود:

  • تورم ناشی از کمبود یانگ طحال : این یک نوع تورم چاله چاله است که در قسمت پایین تنه ایجاد می شود و باعث اسهال – اشتهای کم – تورم شکم – مقدار کم ادرار و سردی اندام های بدن می شود.
  • تورم ناشی از انرژی در حال تقلیل کلیه: این نوع تورم یک نوع تورم چاله چاله است که در پایین تنه بیشتر خود بروز می کند و باعث ایجاد اندام های سرد – درد در مهره های کمر – تنگی نفس و خستگی فکری می شود.
  • تورم ناشی از کمبود طحال و معده: این نوع تورم باعث ایجاد پوستی زرد رنگ می شود و هنگام صبح در سر شروع می شود و سپس به دیگر اندام ها گسترش پیدا می کند و همچنین کار کشیدن فیزیکی از خود نیز باعث این گسترش می شود.

نقاط طب سوزنی:

هر نوع تورم با مجموعه ای منحصر به فرد از نقاط طب سوزنی درمان می شود. سوزن های طب سوزنی و موکسا به یک اندازه در این نقاط موثر هستند.

موکسی باسیون به معنای سوزاندن موکسا بر روی نقاط طب سوزنی بر روی بدن است. درمان تورم با طب سوزنی باید به دست متخصصان حرفه و با تجربه در زمینه ی طب سوزنی سپرده شود زیرا که پیدا کردن نقاط طب سوزنی و حالت صحیح فعال کردن انها برای مبتدی ها می تواند دشوار باشد.

در قسمت زیر مثال هایی از نقاط طب سوزنی که در درمان انواع خاصی از تورم از انها استفاده می شود اورده شده است.

تورم ناشی از رکود و ایستایی انرژی و گرفتگی رگهای خونی:

Li4 / P6  /Ren17 / Liv3  / Sp9 / St 36 / Sp6 / Sp10 / Ren 9

تورم ناشی از باد مرطوب:

Sp6 / Du3 / Du16 / G20 / G31 / Sp9 / St36 / Ren12

تورم ناشی از طحال ناکارامد یا ناسالم:

P6/ Sp9/ Sp6 / St44 / Ren 12 / liv13 / St36

 تورم در زمان آبستنی یا حاملگی:

Sp9 / St36 / Bl20 / Bl23

تورم در هنگام قاعدگی:

Bl20 / Bl7 / Ren4 / Du4

برای مثال در مورد درمان تورم از طریق طب سوزنی و موکسی باسیون برای تورم پا , نقاط طب سوزنی مناسب نقطه طحال ۹ و معده ۳۶ است.

طحال ۹ در زیر زانو در زیر میانی استخوان میانی کوندیل قرار گرفته است. معده ۳۶ از طرفی دیگر در قسمت استخوان ساق پا یافت می شود که چند اینچ در زیر بند زانوست.

گیاهان به شکلی رایج در درمان طب سوزنی برای تورم به کار می روند.این ها معمولا عصاره هایی هستند که حاوی گیاهانی اند که به دلیل خواص ادرار آوریشان و تواناییشان در تحریک گردش خون معروف اند.

این درمان چگونه اتفاق می افتد؟

متخصص طب سوزنی می تواند کمبودهای اساسی و زیرین و ناهماهنگی هایی که باعث تورم می شوند را شناسایی و درمان کند و این کار را از طریق استفاده از گیاهان و طب سوزنی انجام می دهد.

از انجایی که تورم به عنوان نشانه ای از کمبود عناصر بدن در نظر گرفته می شود احتمال به ده یا دوازده جلسه ویزیت برای رسیدن به تاثیری ماندگار نیاز خواهد بود.

طب غربی به تورم از زاویه ای دیگر نگاه می کند. به تورم صرفا به عنوان تجمع غیرنرمال مواد مایع زیر پوست و یا در یکی از حفره های بدن نگاه می کند. معمولا مقدار مایع از طریق هم ایستایی تعیین می شود و ترشح زیاد مایع در داخل فضاهای بینابینی یا خارج کردن معیوب این مایع باعث تورم می شود. طب سوزنی ناهماهنگی های زیرین سوخت و ساز که منجر به تورم می شود را درمان می کند.

Check Also

اولین مجله الکترونیکی طب سوزنی , شماره یک

با گران شدن ارز شاهد افزایش قیمت دارو و خدمات درمانی هستیم ولی آیا به …