Breaking News
Home / مقالات / اصول تغذیه برای درمان ناراحتی های کبد در طب چینی
اصول تغذیه برای درمان ناراحتی های کبد در طب چینی

الف ) استراتژی تغذیه ای برای درمان رکود و تورم کبد :

درمان رکود کبدی بسیار مهم است زیرا عدم هماهنگی های دیگر کبدی مثل حرارت – کمبود یین و خون و باد همگی با رکود کبدی شروع میشوند .

اولین توصیه آن است که مقدار غذا در هر وعده را کم کنید به غیر از موارد کمبود غذایی .

دومین پیشنهاد امساک در خوردن غذاهایی که موجب افزایش رکود کبدی میشوند . این غذاها عبارتند از : چربی های اشباع شده ( گوشت – چربی خوک – گوشت های پستانداران – خامه – پنیر – تخم مرغ ) و همچنین چربی های هیدروژنه شده و چربی های با کیفیت پایین مثل مارگارین و روغن های تصفیه شده و فاسد , خوردن بیش از حد آجیل و دانه ها – آب و مواد غذایی حاوی مواد شیمیایی – داروهای شیمیایی اگر ضرورت ندارند و غذاهای زیاد تصفیه شده – غذاهای آلوده و در قوطی و غذاهای فوری ( فست فود)

ب )

1- غذاهایی که کبد را از حالت رکود خارج میکنند :

این غذاها شامل ادویه جات ملایم و گیاهان دارویی مانند :

ترتیزک – خانواده پیاز – خردل سبز – فلفل سیاه – زردچوبه – ریحان – هل – آویشن – زیره – رازیانه – شوید – زنجفیل – ریشه خردل – اکلیل کوهی ( رزماری ) – خانواده نعنا

مصرف مقدار زیاد ادویه جات تند مثل فلفل های تند – چیلی و کاری رکود کبدی را بیشتر میکند مخصوصا اگر علایم حرارتی نیز داشته باشد.

بعضی از غذاهایی که ملایم هستند نیز کبد را از رکود خارج میکند مثل :

چغندر – توت فرنگی – هلو – آلبالو – گیلاس- شاه توت – شاه بلوط و سبزیجاتی مثل : کلم – گل کلم – شلغم – بروکلی

الکل به خصوص به مقدار زیاد و با مصرف طولانی باعث تخریب و سیروز سلولهای کبدی میشود.

2- غذاهای خام :

جوانه های دانه ای مختلف مثل گندم – ماش – جو و غیره – حبوبات ( انواع لوبیا ) – سبزیجات خام و تازه و میوه جات تازه به مقدار کم و مناسب باعث به جریان انداختن Qi کبدی میشود.

0f514f255783b3a5e144c5072a7be91c

ج ) غذاهایی که اعمال کبد را هماهنگ میکنند :

بسیاری از غذاها شیرین هستند اینها غذاهای بهاری و جوانه ها میباشند و کبد نیز از عنصر چوب و مربوط به فصل بهار است .

این غذاها عبارتند از : دانه های گیاهی – سبزیجات – حبوبات و سایر کربوهیدرات های مرکب که برای درمان طولانی کبد و هماهنگ کردن آن بسیار مفید میباشند .

در موارد افسردگی و یا سایر علائم حاد ناهماهنگی های کبدی میتوانید از عسل که طبیعت پاک کننده و خنثی کننده سموم را دارد و به مقدار مناسب استفاده کنید . اگر عسل را با سرکه سیب مخلوط کنید و مصرف کنید اثر آن خیلی قوی تر میباشد.

سایر غذاهای ضد سم و خنثی کننده سم عبارتند از : نیشکر ( به طور کامل ) – شیرین بیان – مالت جو – شکر خرما – ملاس های مختلف – سوپ برنج – و شربت برنج ( اگر در دسترس باشد ) که غذی خوبی برای تحریک جریان Qi کبد بوده و گرم کننده است .

غذاهای فوق برای رفع رکود کبدی بسیار مفید است در صورتیکه حرارت و یا باد کبد در اثر حرارت وجود نداشته باشد.

د ) غذاهای تلخ و ترش که زیادتی کبد را تقلیل میدهند:

یکی از قوی ترین ماده غذایی برای از بین بردن رکود کبدی که همراه با افسردگی و بدی هضم است سرکه میباشد . سرکه ضد سم و محرک قوی برای Qi کبد میباشد.

وقتی که سرکه را با عسل مخلوط کنید خیلی قوی تر عمل خواهد کرد . البته نباید سرکه را به مدت طولانی مصرف نمایید زیرا سرکه سرد است لذا برای کسانی که علایم حرارتی دارند بهتر است بعد از مدت کوتاهی از آبلیمو و گریپ فروت که هم تلخ و ترش است و اثر ملایم و تدریجی دارد استفاده نماید.

سایر غذاهای تلخ برای رفع رکود کبدی عبارتند از :

چاودار – کاه – مارچوبه – گل همیشه بهار – یونجه – برگ تربچه – پوست پرتغال

سبزیجات تلخ دیگر عبارتند از :

بابونه – بلوط کوتاهقاصدک

اگر مصرف این گیاهان همراه با شیرین بیان باشد اثر آن به مراتب ملایم تر است و اثرات شدید مصرف گیاهان فوق را تعدیل میکند و در عین حال شیرین بیان مواد درمانی مصرفی را به همه بدن و کانالهای مربوطه پخش میکند.

میتوان از قاصدک ( سه قسمت ) – ریشه گل صد تومانی ( سه قسمت ) – زردچوبه ( یک قسمت ) – شیرین بیان ( یک قسمت ) برای رفع ناراحتی های کبدی استفاده کرد.

f74a16012a77d99db608d528f9df75c5

ه ) غذاهایی که سموم کبد را خنثی کرده و کبد را خنک میکنند:

این غذاها عبارتند از : ماش های مختلف و جوانه های آنها – کرفس – ارزن – گوجه و آلو و همچنین سبزیجات غنی از کلروفیل مثل علف های دریایی – کاهو – خیار – ریواس – تربچه – ترب سیاه – ترتیزک – توفو و قارچ

باید ذکر کرد که قارچ – ریواس و ترب از همه برای رفع سموم کبد که در اثر مصرف زیاده از حد گوشت تولید شده موثر تر است و از همه موثرتر ریواس میباشد که به عنوان مسهل نیز میتوان مصرف کرد .

و ) غذاهایی که با ساختن خون و Yin کبد کمک میکند :

کمبود یین کبد باعث حرارت تو خالی میشود لذا احتیاج به غذاهایی است که یین ساز میباشند .

علاوه بر غذاهایی که در گروه قبلی گفته شد میتوان از روغن تخم کتان – گل گاو زبان – روغن گل پامچال که یین کبد را به طور اعجاب انگیزی تقویت میبخشد استفاده نمود .

نوشیدن مایعات و آب در طول معالجه به سرعت معالجه کمک میکند . تقویت یین کلیه به تقویت یین کبد کمک کرده و برای این منظور میتوان از ژله صبر زرد استفاده نمود .

وقتی کمبود خون کبد وجود دارد میتوان از داروهای تقویت کننده خون مثل جلبک دریایی – سبزیجات غنی از کلروفیل – انگور سیاه – توت سیاه و شاه توت – تمشک – ملاس های سیاه و در موارد شدیدتر از گوشت گوسفند یا گوساله استفاده کرد.

ز ) غذاها و ادویه جاتی که برای کم کردن باد کبد مصرف میشوند :

این غذاها عبارتند از : کرفس – ریحان – مریم گلی – رازیانه – زنجفیل تازه یا خشک ( پودر ) – بادیان – جو دو سر – سویای سیاه – سیاه دانه – نارگیل – روغن تازه دانه کتان – که توسط متد فشار سرد گرفته شده – میگو و سبزیجات ضد باد مثل بابونه – ریشه گل صد تومانی – والرین

این غذاها برای رفع باد نافع میباشند ولی اگر باد همراه حرارت باشد میتوان از غذاهای گروه ( و ) نیز استفاده نمود و از مصرف غذاهای گرم کننده و حرارتی زیاد خودداری نمود .

به همان ترتیب وقتی سرما و باد با یکدیگرند از غذاهای گرم باید استفاده کرد و از مصرف غذاهای سرد بپرهیزید.

ث ) غذاهایی که به جریان جوان شدن کبد سرعت میبخشد :

این غذاها عبارتند از : سبزیجات کلروفیل دار – عصاره جوانه جو – مصرف جلبک دریایی این گیاهان برای تمام موارد ناراحتی های کبدی اعم از حرارت – رکود و باد کبد مفید میباشند .

همچنین از گروه جعفری – ترتیزک – یونجه نیز میتوان استفاده کرد.

 

Check Also

آموزش طب سوزنی

سوالات متداول درباره تور علمی یکماهه آموزش طب سوزنی در چین

با توجه به سوالاتی که دوستان عزیز در این مدت درباره تور علمی آموزش طب …