Breaking News
Home / فروشگاه / کتاب و لوازم جانبی طب سوزنی / کتاب بادکش درمانی مترجم : دکتر عباس انصاری

کتاب بادکش درمانی مترجم : دکتر عباس انصاری

ه‌طور کلی، بادکش درمانی (کاپینگ) در اکثر تمدن‌ها استفاده می‌شده است و به یقین می‌توان گفت که حجامت و بادکش درمانی درخاورمیانه قدمتی هزاران ساله دارد.

در مصر باستان در یکی از کتب پزشکی مرجع که ۱۵۵۰ سال قبل از میلاد مسیح روی پاپیروس نگاشته شده، از بادکش درمانی نام برده شده است. بادکش گذاشتن یا به قول عامه، لیوان انداختن‌ها امروزه در بین اهل فن به حجامت گرم و خشک، شهرت یافته، از روش‌های مهم درمانی در طب سنتی و طب سوزنی (چینی) است که دارای سابقه چند هزار ساله است. از گذشته‌های دور اطباء و حکمای مشرق زمین به خواص درمانی بادکش‌گذاری پی برده و در درمان بسیاری از بیماری‌ها و دردها از آن بهره می‌گرفته‌اند. در طب سنتی چین، تلفیقی بین بادکش درمانی و طب سوزنی صورت گرفته است و اطبای چینی برای افزایش تأثیر طب سوزنی، در بسیاری موارد، آن را همراه با بادکش به کار می‌برند.

در طب سنتی ایران زمین نیز درمان با بادکش سابقه‌ای طولانی دارد و توسط اطبای بزرگی چون ابوعلی‌سینا، رازی، جرجانی و… به کرات برای درمان بیماری‌ها و دردهای مختلف تجویز شده است و هنوز نیز با نام‌های «لیوان انداختن» یا کوزه گذاشتن در اقصی نقاط کشور رواج دارد. در طب کلاسیک و جدید نیز مطالعات فراوانی روی تأثیرات بادکش در درمان بیماری‌ها و مکانیسم این تأثیرات انجام شده است. در این میان، می‌توان به مطالعات فراوان دکتر یوهان ابلر( پزشک آلمانی‌) و پروفسور وُن نیسر اشاره کرد. کتاب‌های فراوانی نیز در این زمینه در سراسر جهان به چاپ رسیده است که برای نمونه، می‌توان به کاپینگ تراپی نوشته پروفسور کِی‌چیرالی از انگلستان و کتاب‌های متعدد در مورد بادکش درمانی یا خلأ درمانی اشاره کرد.

در شبکه‌های علمی اینترنت نیز مقالات متعدد (بیش از ۳۶۰ هزار مورد در این زمینه موجود است )که با واژه‌های کلیله‌ی Dry Cupping، Cupping می‌توان آن‌ها را ملاحظه نمود. ساخت دستگاه‌های Cupping therapy که در ایران به دستگاه (دردکش) معروف است. استفاده از این شیوه درمانی را برای عموم مردم آسان نموده است.

3333333333

کاربرد درمانی ومکانیسم تأثیر بادکش

بادکش‌گذاری با مکانیسم‌های متعددی باعث رفع دردها و درمان بیماری‌های مختلف می‌شود که در زیر به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌شود:

۱٫ یکی از علل درد و خستگی در قسمت‌های مختلف بدن، تجمع بعضی مواد نظیر اسیدلاکتیک و سایر مواد زاید سلولی در مویرگ‌های سطحی بدن است که معمولاً با اختلال در خون رسانی موضعی همراه است. بادکش با ایجاد خلأ، باعث انبساط عروق سطحی، تجمع خون در موضع و افزایش خون رسانی موضعی می‌شود. در نتیجه، اکسیژن و غذای بیشتری به سلول‌ها رسیده، درد و خستگی رفع می‌شود.

۲٫ افزایش خون‌رسانی موضعی با فراخوانی سلول‌های دفاعی و فاکتورهای ضد التهاب خونی به موضع، باعث تسریع ترمیم آسیب‌های بافتی و عفونت‌های موضعی می‌شود؛ مثلاً با بادکش کردن اطراف زخم‌های بستر می‌توان به ترمیم و بهبود این زخم‌ها کمک شایانی کرد.

۳٫ بادکش با ایجاد خلأ در تخلیه، سموم و عفونت‌های موضعی؛ مثلاً در گزیدگی با مار و عقرب کمک کننده است.

۴٫ بادکش با ایجاد فشار منفی باعث انبساط عضلانی شده، در رفع اسپاسم عضلانی که علت بسیاری از دردهای موضعی است، کمک کننده است.

۵٫ بادکش با تحریک روده‌ها و دستگاه گوارش در درمان برخی از بیماری‌های گوارشی، نظیر زخم معده، تنبلی روده و یبوست کمک کننده است.

۶٫ بادکش متناوب با جذب خون به عضلات در رفع لاغری‌های موضعی و افزایش بافت ماهیچه‌ای موضع موثر است.

۷٫ اگر علت چاقی تجمع موضعی چربی باشد، بادکش گرم در سوزاندن چربی‌های موضعی موثر است.با مکانیسم فراخوان خون به ناحیه پرچربی.

۸ـ از فشار منفی ایجاد شده توسط بادکش می‌توان در کنترل و تنظیم بعضی از خونریزی‌ها در بدن بهره گرفت؛ مثلاً در هایپر منوره (قاعدگی با خونریزی شدید) می‌توان زیر سینه‌ها را بادکش کرد. با این عمل فشار خون از اندام تحتانی به سمت اندام فوقانی متوجه شده، از شدت خونریزی کاسته می‌شود یا در خونریزی کم (هایپو منوره) با بادکش کردن ران‌ها و ساق پاها می‌توان فشار خون را از قسمت‌های فوقانی به سمت اندام تحتانی متوجه ساخته، میزان خونریزی را افزایش داد. یا در خون دماغ شدید با بادکش کردن اطراف ناف (در طرف خونریزی) فشار خون به قسمت‌های تحتانی منتقل و خون دماغ کم کم قطع می‌شود.

۹٫ تعدادی از دردهای عضلانی براثر درگیر شدن اعصاب حسی بین ماهیچه‌ها یا بافت پیوندی سخت شده، ایجاد می‌شود. بنابراین، با بادکش نمودن در بسیاری از موارد این فشار از روی عصب برداشته شده، درد تسکین می‌یابد.

۱۰٫ در رفع خواب رفتگی‌ها و گزگز اندام، بادکش با تسریع خون رسانی و اکسیژناسیون بافتی موثر است.

۱۱٫ عده‌ای از اطبا و حکما از فشار منفی بادکش برای کمک به خروج سنگ‌های کلیوی استفاده می‌کنند؛ به این صورت که پس از روغن مالی، مسیر کلیه‌ها را از طرف کلیه به سمت مثانه بادکش متحرک می‌کنند.

۱۲٫ در افرادی که دارای طبع سرد و تر هستند و در اصطلاح طب سنتی بلغمی مزاجند، بادکش گرم و خشک کاربرد فراوانی دارد و جایگزین مناسبی برای حجامت تر است.

۱۳٫ طبق تعریف طب سنتی، گاهی دردها براثر غلبه سردی بر بافت یا عضو ایجاد می‌شود و تجربه نشان داده است که بسیاری از دردهای موضعی با گرم کردن موضع تسکین می‌یابد. بادکش گرم در رفع این دردها موثر است.

۱۴٫ این مسأله قطعی است که افزایش خون رسانی پوست توسط بادکش گذاری در رفع بسیاری از بیماری‌های پوستی موثر است.

۱۵٫ در زانو‌هایی که دچار تورم، درد و تجمع مایع در مفصل شده‌اند (تجمع بلغمی موضعی) با بادکش متناوب ۴۰ تا ۱۲۰ جلسه یک روز در میان می توان کم کم این مایع را از محیط خارج کرد.

60.jpg

یادآوری: در رفع بلغم موضعی و سیستمیک بادکش گرم و خشک بهتر از بادکش سرد است.

در پایان، لازم می‌دانم توجه خوانندگان محترم را به این نکته جلب نمایم که بادکش درمانی عموماً به عنوان درمان تکمیلی در درمان بیماری‌ها کا ربرد دارد، پس از آنجا که درد و بیماری علت‌های گوناگونی دارد، تشخیص دقیق علت بیماری نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای مثال، سردرد یک بیماری علت‌های آن می‌تواند فشار خون، اختلالات عروق مغزی، سینوزیت حادف تومدر مغزی، دندان درد، میگرن، اضطراب، افسردگی و… باشد، بنابراین، ضرورت دارد پس از تشخیص دقیق بیماری توسط پزشک اقدام به بادکش درمانی نمود.

قیمت پشت جلد : ۴۵۰۰۰ تومان

برای هماهنگی جهت تهیه کتاب به شماره ۰۹۳۹۰۸۶۳۵۵۴ رمضانی در تلگرام یا واتس آپ تماس حاصل نمایید

فیلم آموزش بادکش درمانی خشک توسط دکتر انصاری

فیلم گزارشی از استفاده بادکش درمانی برای ورزشکاران در المپیک ریو

Check Also

کتاب بیماریهای روانپزشکی در آکوپانکچر

بحث در مورد درمان مشکلات روحی و عاطفی، بدون در نظر گرفتن مفهوم روان و …